Spis treści
Naukowcy dostrzegają zależność między rozwojem demencji a ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Istotne są, ich zdaniem, także inne schorzenia, takie jak cukrzyca typu 2, otyłość czy nadciśnienie, a także palenie papierosów. Wyniki najnowszych badań wskazują, że mężczyźni znajdujący się w określonej grupie narażeni są na wystąpienie demencji 10 lat wcześniej niż kobiety.
Codzienne nawyki a ryzyko rozwoju demencji
Okazuje się, że na rozwój demencji mają wpływ m.in. czynniki środowiskowe oraz codzienne nawyki, a także np. choroby układu sercowo-naczyniowego. Naukowcy wykorzystali w swoich badaniach dane z brytyjskiego UK Biobanku. Wykorzystano dokumentację medyczną 34 425 osób w wieku od 45 do 82 lat. Średni wiek wynosił 63 lata. Każdej z osób wykonano skany jamy brzusznej i mózgu.
Za pomocą przelicznika nazwanego Framingham Risk Score obliczono ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego (na podstawie takich parametrów jak np. wiek, poziom tłuszczów we krwi czy skurczowe ciśnienie krwi). Dodatkowo wykorzystano technikę neuroobrazowania w przypadku oceny mózgu. Dzięki temu, eksperci byli w stanie ocenić wpływ ryzyka sercowo-naczyniowego, tłuszczu brzusznego i trzewnej tkanki tłuszczowej na neurodegenerację mózgu.
Wyniki wykazały, że w przypadku kobiet i mężczyzn wyższy poziom tłuszczu brzusznego i tkanki tłuszczowej taczającej narządy wewnętrzne związany był z mniejszą objętością istoty szarej w mózgu. Zdaniem badaczy, wysokie ryzyko sercowo-naczyniowe i otyłość były na przestrzeni dziesięcioleci związane ze stopniową utratą objętości mózgu.
To, co było jednak szczególnie zaskakujące to fakt, że otyłość i ryzyko sercowo-naczyniowe wiązało się z większym prawdopodobieństwem neurodegeneracji wśród mężczyzn - i to o 10 lat wcześniej niż w przypadku kobiet. W badaniu okazało się, że negatywny wpływ otyłości i ryzyka sercowo-naczyniowego najbardziej oddziaływał na mężczyzn w wieku od 55 do 74 lat podczas gdy u kobiet – w wieku od 64 do 65 lat.
Naukowcy twierdzą również, że oprócz ryzyka sercowo-naczyniowego wpływ na pojawienie się demencji może mieć także palenie papierosów, nadciśnienie i cukrzyca. Stąd wniosek, że są to czynniki, na które w dużej mierze wiele osób ma wpływ.