Migreny i napady padaczkowe mogą nasilać się w okresie świątecznym. Dlaczego?

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Silne migreny i napady padaczkowe mogą nasilać się w okresie świątecznym. Powodem często bywają czynniki fizyczne, emocjonalne i środowiskowe, takie jak większy stres związany z przygotowaniami, presją społeczną czy oczekiwaniami bliskich. To wszystko wpływa na układ nerwowy. 
migrena święta
Migreny i napady padaczkowe mogą nasilać się w okresie świątecznym. Dlaczego?
shutterstock

Świąteczny czas, choć radosny, niesie ze sobą wiele wyzwań dla osób zmagających się z takimi schorzeniami jak migreny czy padaczka. Dostrzegają to m.in. lekarze psychiatrzy, którzy podkreślają, że czas okołoświąteczny bywa szczególnie trudny nie tylko dla osób cierpiących na depresję

Nasilenie objawów padaczki i migreny w okresie świątecznym 

Już podczas ubiegłorocznych świąt neurolog dr Ewa Czapińska-Ciepiela z Centrum Leczenia Padaczki i Migreny w Krakowie, informowała, że od kilku lat obserwuje u swoich pacjentów zaostrzenie przebiegu ich chorób w okresie świątecznym. "Do rzadkości nie należą silne migreny albo pojawienie się napadów padaczkowych u osób, które pod wpływem leczenia już dawno ich nie doświadczały" — napisała wówczas na Facebooku neurolog. 

Jak wyjaśniła, powodem nasilenia objawów w tym czasie mogą być m.in. stres, trudne rozmowy z rodziną czy przedświąteczny pośpiech. Zdaniem neurolog, nie ma "jednej pewnej odpowiedzi" na pytanie o to, co wpływa na nasilenie objawów chorobowych w okresach okołoświątecznych. Zaznaczyła, że nie oznacza to, że padaczka i migrena to choroby wywołane stresem. Jednak trudne sytuacje życiowe i nadmiar bodźców mogą, jej zdaniem, negatywnie wpływać na ich przebieg

Jak zadbać o swoje zdrowie w okresie świątecznym? 

Podatność na migreny i napady padaczkowe mogą zwiększać także niewyspanie wynikające z intensywnych przygotowań do świąt, które z kolei zaburza równowagę organizmu. Nie bez znaczenia mogą być także zmiany w diecie i spożywanie większych ilości słodkich lub tłustych potraw, a także sięganie po alkohol i kofeinę, które mogą być czynnikami wyzwalającymi ataki. 

Według Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, jednym z czynników prowokujących napad migreny mogą być niektóre składniki diety, takie jak kofeina (w dużych ilościach), alkohol, tyramina (występująca m.in. w serach długo dojrzewających, rybach, pasztetach, tofu) czy substancje dodawane do żywności, takie jak glutaminian sodu, siarczyny, barwniki czy aspartam. Jak podkreśla Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, pojedynczy składnik nie wywoła jednak reakcji. Jest to możliwe dopiero z innym czynnikiem poza żywieniowym, takim jak np. stres czy zmiana ciśnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dieta to jednak nie wszystko. Także migotliwe świąteczne dekoracje, intensywne światła i hałas związany z celebracją świąt mogą działać jak bodźce sensoryczne, które u osób z nadwrażliwością neurologiczną mogą powodować nasilenie dolegliwości. Dodatkowo, okres zimowy wiąże się z mniejszą ekspozycją na światło słoneczne, co wpływa na poziom serotoniny i melatoniny, co z kolei może zaburzać rytm dobowy i sprzyjać pogorszeniu stanu zdrowia. W tym czasie warto więc szczególnie zadbać o regularny sen i komfort psychiczny. 

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.