Uszkodzenie zęba, np. w postaci jego ukruszenia, często wiąże się z ostrym bólem, nadwrażliwością na zimno, ciepło czy dyskomfortem podczas gryzienia. Jeśli ukruszenie jest poważniejsze, może dojść do odsłonięcia miazgi, co z kolei zwiększa ryzyko infekcji bakteryjnej i prowadzi do stanów zapalnych. Co więcej, uszkodzony ząb staje się bardziej podatny na dalsze złamania. To tylko niektóre z powodów, dla których wymagana jest w takim przypadku szybka wizyta u stomatologa.
Ukruszony ząb – co zrobić?
W przypadku ukruszenia zęba należy przede wszystkim umówić wizytę u stomatologa. Szybkie działanie jest ważne z kilku powodów. Przede wszystkim jest to ochrona przed infekcją. Ukruszenie lub uszkodzenie zęba często odsłania wewnętrzne struktury zęba, takie jak zębina lub miazga. To stwarza ryzyko infekcji bakteryjnej, która może prowadzić do zapalenia miazgi lub ropnia.
Ukruszony ząb jest też bardziej podatny na dalsze pęknięcia lub złamania. Nawet codzienne żucie może w związku z tym pogorszyć stan zęba i skomplikować leczenie. Ponadto, nawet drobne uszkodzenie może powodować dyskomfort, ostry ból, nadwrażliwość, a uszkodzenie w widocznej części zęba negatywnie wpływa na estetykę uśmiechu.
Szybka interwencja to także oszczędność czasu i kosztów. Pozwala ona na prostsze i mniej kosztowne leczenie podczas gdy zwlekanie może wymagać bardziej inwazyjnych zabiegów, takich jak leczenie kanałowe, koronka czy nawet ekstrakcja.
Ukruszony ząb – dlaczego nie należy bagatelizować problemu?
Konsekwencji opóźniania wizyty u stomatologa może być wiele. To m.in. rozwój próchnicy i infekcji, ponieważ uszkodzony ząb to idealne miejsce do rozwoju bakterii, które mogą powodować próchnicę i prowadzić do poważniejszych stanów zapalnych w jamie ustnej.
Uszkodzony ząb może także stać się z czasem bardziej bolesny, co znacząco obniża komfort życia. Nieleczony przez dłuższy czas ząb może też wymagać usunięcia, co niesie ze sobą dalsze problemy, takie jak konieczność implantacji czy noszenia protezy.
Ponadto, nieleczona infekcja w jamie ustnej może przedostać się do krwiobiegu, prowadząc do poważniejszych schorzeń, takich jak zapalenie wsierdzia czy ropnie w innych częściach ciała.