Jaki związek ma depresja z bólami menstruacyjnymi? Wyniki badań są zaskakujące

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Czy depresja może wpływać na to, jak kobiety przechodzą menstruację i jakie są jej objawy. Wyniki  badań są zaskakujące. Okazuje się, że jedno z drugim jest powiązane. Jaki to się objawia? 
Co może sprawiać, że nasilają się bóle menstruacyjne?
Co może sprawiać, że nasilają się bóle menstruacyjne?
Shutterstock

Jak wynika ze statystyk, na depresję dwukrotnie częściej zapadają kobiety niż mężczyźni. Panie doświadczają także cięższych objawów fizycznych w przebiegu tej choroby. Różnice między płciami są szczególnie widoczne w okresie rozrodczym. I choć trwają intensywne badania nad powiązaniami między zdrowiem psychicznym a płodnością, zależność ta w dużej mierze nadal pozostaje niedostatecznie poznana.

Dr Shuhe Liu z Jiaotong-Liverpool-University w Suzhou ze swoim zespołem wykorzystała specjalistyczną technikę, zwaną randomizacją mendelowską, aby przeanalizować zmienność genetyczną i zidentyfikować konkretne geny, które mogą pośredniczyć we wpływie depresji na ból menstruacyjny. Wyniki ich pracy opublikowano w czasopiśmie "Briefings in Bioinformatics".

Depresja przyczyną, a nie konsekwencją

"Nasze odkrycia dostarczają wstępnych dowodów na to, że depresja może być przyczyną, a nie konsekwencją, bolesnych miesiączek. Nie znaleźliśmy żadnych dowodów na to, że ból menstruacyjny zwiększa ryzyko depresji" - powiedziała dr Liu.

Ona i jej współpracownicy przeanalizowali dane od ok. 600 tys. kobiet z populacji europejskich i 8 tys. z populacji wschodnioazjatyckich, dostrzegając silny związek między bolesnymi miesiączkami a występowaniem depresji w obu tych grupach. Następnie sprawdzili, jakie czynniki mogą pośredniczyć między tymi stanami.

Sen a bóle menstruacyjne 

Okazało się, że jednym z najważniejszych jest bezsenność, często doświadczana przez osoby cierpiące na depresję.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Zaburzenia snu mogą nasilać ból menstruacyjny. Dlatego ich uregulowanie wydaje się być kluczowe w terapii obu wspomnianych schorzeń. Jednak potrzebne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć te złożone powiązania" - wyjaśniła specjalistka.

Zdaniem dr Liu w obecnym podejściu klinicznym niezwykle rzadko uwzględnia się zaburzenia psychiczne w kontekście bolesnego miesiączkowania, ale także wielu innych dolegliwości, na które uskarżają się kobiety.

"Nasze ustalenia podkreślają znaczenie badań przesiewowych w kierunku zdrowia psychicznego u osób cierpiących na silny ból menstruacyjny. Mamy nadzieję, że doprowadzą do bardziej spersonalizowanych opcji leczenia, poprawy opieki zdrowotnej i zmniejszenia stygmatyzacji otaczającej te schorzenia" - zaznaczyła.

"Dostarczyliśmy także dowodów na istnienie silnego związku między układem nerwowym a resztą ciała. To ważne, ponieważ lepsze zrozumienie tych relacji może przynieść duże korzyści milionom osób cierpiących na bóle menstruacyjne i problemy psychiczne" - dodała.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.