Skończyłeś 40 lat? Koniecznie zrób to badanie!

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Na wizytę u okulisty zazwyczaj decydujemy się dopiero wtedy, kiedy zaczynamy mieć problemy z oczami. Bolą nas, pieką, widzimy niewyraźnie. Tymczasem, jak radzą specjaliści, badania wzroku powinniśmy robić regularnie. Zwłaszcza, jeśli przekroczyliśmy 40. rok życia. Dlaczego warto zadbać o swoje oczy? Jak często odwiedzać okulistę? 
Hands,,Doctor,And,Clipboard,Writing,Notes,For,Hospital,Schedule,,History
Jeśli skończyłeś 40 lat, koniecznie musisz zrobić to badanie
Shutterstock

Wielu z nas okulistę odwiedza dopiero wtedy, gdy bolą nas oczy, kiedy nie widzimy wyraźnie z bliska albo daleka. Okazuje się, że te objawy to nie alarm, ale oznaki zaawansowanych zmian chorobowych.

Masz 40 lat? Koniecznie zbadaj wzrok

Eksperci wyjaśniają, że wiele chorób oczu rozwija się przez wiele lat. Takie choroby oczu, jak jaskra, zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej, mogą rozwijać się bardzo długo i bezobjawowo

Dlatego tak istotne jest, by nie zwlekać z wizytą u okulisty i regularnie go odwiedzać. Regularnie, czyli przynajmniej raz na trzy lata, a w przypadku osób po 40 roku życia - raz na 12-24 miesiące - wyjaśnia okulista Justyna Krowicka, ordynator kliniki Gemini w Ostrawie, gdzie leczą się polscy pacjenci. 

Zwraca uwagę, że regularnie powinny badać się także dzieci i młodzież. Kontrole u okulisty pomagają wcześnie wychwycić poważne choroby oczu także te, które bezpośrednio nie są związane z narządem wzroku, jak na przykład cukrzyca czy wysokie ciśnienie krwi – mówi lek. okulista Justyna Krowicka, ordynator kliniki Gemini w Ostrawie, gdzie leczą się polscy pacjenci. 

Dodaje, że dzięki nowoczesnym technologiom można wykryć nawet najmniejsze nieprawidłowości. To pomoże w szybkim i skutecznym leczeniu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak powinno wyglądać prawidłowe badanie wzroku?

Badanie profilaktyczne powinno obejmować ocenę ostrości widzenia, pomiar ciśnienia śródgałkowego oraz badanie dna oka, które jest kluczowe dla oceny stanu zdrowia siatkówki i naczyniówki oka. Niektóre grupy osób są szczególnie narażone na problemy ze wzrokiem. 

Warto odwiedzić okulistę zwłaszcza, gdy skończyliśmy 40 lat – to czas, kiedy wzrasta ryzyko rozwoju jaskry i zwyrodnienia plamki żółtej, które mogą prowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku - wyjaśnia Krowicka. 

Poza osobami po 40. roku życia, regularnie badać wzrok powinny osoby chore na cukrzycę i nadciśnienie. Powinny pamiętać o tym, że te schorzenia uszkadzają też naczynia krwionośne w oczach, co może prowadzić do poważnych problemów ze wzrokiem. Także osoby, których praca głównie opiera się na pracy przy komputerze, także są narażone, ponieważ intensywne korzystanie z urządzeń elektronicznych co wywołuje chroniczne zmęczenie oczu i suchość, a także pogorszenia widzenia - podkreśla okulistka. 

Jak dbać o wzrok na co dzień? Oto kilka wskazówek

Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą w dbaniu o wzrok na co dzień i uniknąć chorób. 

Rób regularne przerwy od ekranu. Zasada 20-20-20 – co 20 minut spoglądaj na obiekt oddalony o 20 stóp (czyli około 6 metrów) przez co najmniej 20 sekund – pomaga zredukować napięcie mięśni oka i zmniejsza zmęczenie wzroku.

Stosuj krople nawilżające. Wielu pacjentów narzeka na uczucie suchości i pieczenie oczu, zwłaszcza w klimatyzowanych pomieszczeniach. Odpowiednie krople nawilżające pomagają złagodzić te objawy. 

Chroń oczy przed słońcem. Promieniowanie UV wpływa negatywnie na zdrowie oczu, dlatego okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV są niezbędnym elementem ochrony wzroku, szczególnie w słoneczne dni, również zimą. 

Dbaj o dietę bogatą w witaminy i antyoksydanty. Warzywa i owoce, zwłaszcza te o intensywnych kolorach, zawierają cenne witaminy A, C, E oraz luteinę, które pomagają w utrzymaniu zdrowia oczu. Zdrowa dieta wspiera pracę siatkówki i może opóźniać procesy starzenia się oczu.

Rzuć palenie. Palenie tytoniu zwiększa ryzyko wielu chorób oczu, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej oraz przyspiesza rozwój zaćmy. Dlatego, dla zdrowia wzroku, warto podjąć decyzję o rzuceniu nałogu.

Zdrowie oczu wpływa na jakość naszego życia, dlatego warto regularnie dbać o wzrok. W końcu to jeden z naszych pięciu, jakże ważnych zmysłów. 

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.