
Marta Kawczyńska
Dziennikarka. Skończyła Filologię Polską na Uniwersytecie Warszawskim ze specjalizacją animacja kultury, jest też psychoterapeutką tańcem i ruchem (DMT). Pracowała m.in. w Gazecie Stołecznej, Super Expressie, TVP. Jest autorką książki „Alopecjanki. Historie łysych kobiet” oraz współautorką poradników „#Nastolatka”. Specjalizuje się w tematyce show-biznesowej oraz społecznej. W dziennik.pl zajmuje się działem rozrywki i „rozmawia o życiu” z celebrytami.

Bez internetu i social mediów nie wyobrażamy sobie już naszej codzienności. Po telefon sięgamy często, czasem prawie w ogóle się z nim nie rozstajemy. Naukowcy zbadali, jaka dawka jest dla nas bezpieczna. Ile czasu można spędzać w sieci? Padła konkretna liczba.

Ostatnio głośno było o atakach na ratowników medycznych. Trwają prace nad zmianą ustawy. Jedna z propozycji mówi o tym, żeby wprowadzić określony czas, w którym oddział ratunkowy musi przyjąć pacjenta. Ekspert mówi, co jego zdaniem jeszcze powinno się zmienić.

Należności za świadczenia wykonane w 2024 roku wciąż nie zostały wypłacone placówkom. Kwota zobowiązań ma być znana w II połowie lutego. Okazuje się, że część podmiotów celowo wstrzymuje przyjęcia na zabiegi nielimitowane, w strachu, czy fundusz za nie zapłaci.

Wiele sosów do sałatek bazuje na oliwie z oliwek. Nie każdy jednak za nią przepada. Czy można stworzyć lekki i mało kaloryczny sos do sałatki na bazie innych składników? Oto kilka alternatywnych propozycji.

Litewski Urząd ds. Żywności i Weterynarii apeluje o wstrzymanie importu drobiu z Polski. Powodem jest wykryte na fermie drobiu na Litwie ognisko ptasiej grypy. Jak twierdzą władze tego kraju wirus przedostał się właśnie z Polski.

Najnowsze wyniki badań wykazały związek między przyjmowaniem suplementu stosowanego na siłowniach a leczeniem depresji. O jaką substancję dokładnie chodzi?

Coraz częściej dajemy się przekonać, że to co jemy, wpływa nie tylko na nasz organizm, ale także dobre samopoczucie. Naukowcy wciąż badają, jak poszczególne produkty wpływają na nasze zdrowie psychiczne. Z ich badań wynika, że zwłaszcza jeden owoc potrafi dosłownie w kilka dni poprawić nasz nastrój.

"Kijankowa woda" to nowy specyfik, który podbija internet i który ma pomagać w odchudzaniu. Czy niezbyt apetycznie wyglądający napój, pity przez internautów na potęgę, a przy tym niezbyt smaczny rzeczywiście działa?

Jak wynika z badań jest czynnikiem ryzyka wielu nowotworów złośliwych, w tym raka nerki i jelita grubego. Przyczynia się też do opóźnienia diagnostyki nowotworów i zwiększa ryzyko zgonu z ich powodu. Zdaniem ekspertów niezbędne jest inwestowanie w profilaktykę i leczenie otyłości.

Tomasz Jakubiak we wrześniu ubiegłego roku wyznał, że zmaga się z rakiem. Leczenie w Polsce nie przynosiło efektów, więc wybrał się do Izraela. W jednej z tamtejszych klinik został poddany terapii, która ma pomóc mu wyzdrowieć. Znany kucharz, co jakiś czas informuje swoich fanów, co się z nim dzieje. "Mam nadzieję, że was miło zaskoczę" - napisał tym razem.

Ferie zimowe to czas, gdy częściej ulegamy urazom i wypadkom niż w wakacje. Szusowanie na nartach lub snowboardzie, jazda na łyżwach i spacery po górach nie zawsze kończą się dla nas szczęśliwie. Gdy urazu doznamy za granicą, koszty hospitalizacji i transportu medycznego są gigantyczne. Ile tysięcy euro trzeba zapłacić za transport i medyczną pomoc, gdy nie mamy ubezpieczenia?

Dieta, która wspiera nasze zdrowie, to nie tylko odpowiednie produkty na talerzu, ale też wiedza, jak je połączyć, by były bombą witaminową i odżywczą. Co z czym najlepiej połączyć na naszym talerzu? Ekspertka podpowiada.

Nowelizacja ustawy ws. zasad wystawiania recept została opublikowana w Dzienniku Ustaw pod koniec stycznia 20205 roku. Dotyczy zarówno recept na darmowe leki, jak i recept farmaceutycznych w aptekach. Od kiedy będą obowiązywać nowe przepisy?

Odzyskanie zdolności chodzenia jest ważną częścią powrotu do zdrowia po udarze. Podczas International Stroke Conference 2025 w Los Angeles (USA) ogłoszono, że ten rodzaj ruchu poprawia wyniki wczesnej rekonwalescencji. Jaka ilość tego ruchu jest wskazana podczas terapii po przebytym udarze?

Agnieszka Rylik jakiś czas temu zamieściła w sieci post, w którym napisała, że ma ogromne problemy ze zdrowiem a co za tym idzie również finansowe. Zmaga się m.in. z bólem kręgosłupa po operacji. W najnowszej rozmowie ze łzami w oczach opowiedziała o tym jak bardzo źle się czuje. Bokserka od ponad dwóch lat nie wyszła z domu. Nie chce się też pokazywać na wizji.