
Marta Kawczyńska
Dziennikarka. Skończyła Filologię Polską na Uniwersytecie Warszawskim ze specjalizacją animacja kultury, jest też psychoterapeutką tańcem i ruchem (DMT). Pracowała m.in. w Gazecie Stołecznej, Super Expressie, TVP. Jest autorką książki „Alopecjanki. Historie łysych kobiet” oraz współautorką poradników „#Nastolatka”. Specjalizuje się w tematyce show-biznesowej oraz społecznej. W dziennik.pl zajmuje się działem rozrywki i „rozmawia o życiu” z celebrytami.

Kuchnia czasów PRL przez wiele lat uchodziła za niedobrą i mało wykwintną. Krytykowana, dziś przeżywa swój renesanse. Niektóre potrawy są nie tylko kultowe, ale też bardzo zdrowe. Które z nich doceniają dietetycy?

W 2025 roku zmienia się ilość badań wykonywanych w ramach medycyny pracy. Wprowadzono kilka nowych obowiązkowych i dodatkowych. Mają być one przeprowadzane przed rozpoczęciem pracy, ale również podczas zatrudnienia. O jakie badania dokładnie chodzi?

Aptekarze ujawnili statystyki dotyczące pigułki "dzień po". Podali, ile recept wystawiono od maja do grudnia. Aptekom biorącym udział w pilotażowym programie ułatwiającym dostęp do antykoncepcji awaryjnej Narodowy Fundusz Zdrowia zapłacił do września ponad 335 tys. zł.

Ozempic to obecnie najbardziej znany i wzbudzający wiele kontrowersji lek pomagający w walce z otyłością. Okazuje się, że w Wielkiej Brytanii trwają prace nad jego naturalnym odpowiednikiem. Ma być nie tylko tańszy, ale też dostępny bez recepty. O jakiej substancji jest mowa?

Jak wynika z badań nad Szerpami rola nerek w górskiej aklimatyzacji, a więc tej do dużych wysokości jest ogromna. Informuje o tym pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
![Te badania trzeba zrobić co roku. Zacznij już w styczniu [LISTA]](https://g.infor.pl/p/_files/38377000/badania-38376622.jpg)
Kiedy żegnamy stary a witamy nowy rok najczęściej życzymy sobie zdrowia. Żeby je mieć warto regularnie się badać. Przegląd organizmu jak samochodu warto robić regularnie. Jakie badania warto a nawet należy powtarzać co roku?

Postanowienia robimy, bo chcemy zmienić swoje życie na lepsze. A noworoczne, bo ludzie traktują tę datę w sposób bardzo symboliczny - mówi dr Mateusz Grzesiak, psycholog i wykładowca Akademii WSB. Ekspert wyjaśnia, dlaczego wielu z nas nie udaje się w nich wytrwać i co zrobić, by zrealizować, chociaż część z nich.

Sylwester i Nowy Rok, choć to zazwyczaj czas zabawy i odpoczynku, może skończyć się problemami ze zdrowiem. Gdzie szukać pomocy w ostatnią noc i pierwszy dzień roku?

Grudzień to miesiąc, w którym zaczyna się sezon na grzańce. Potrwa przynajmniej do połowy lutego. Te tradycyjne grzańce bazują na winie, najczęściej czerwonym, ale można je także przygotować bez alkoholu. Ten nie tylko rozgrzewa, ale też pomaga spalić kalorie.

Główny Inspektora Sanitarny wydał komunikat. Chodzi o szczep wirusa polio. Został on wykryty w ściekach w Warszawie oraz Rzeszowie. To może oznaczać wzrost zachorowań, zwłaszcza wśród osób nieszczepionych.

Boczniaki to grzyby, które są nie tylko smaczne, ale też sycące i bardzo zdrowe. Nie bez powodu nazywane są "leśnym mięsem".

Jajka na miękko są tą ich wersją, która często pojawia się na naszym stole. Czy są zdrowsze niż te na twardo, sadzone albo jajecznica? Okazuje się, że tak. To prawdziwa skarbnica składników odżywczych. Jakich dokładnie?

Nowotwory szyi i głowy to te, które występują coraz częściej. Z najnowszych badań, które opublikowane zostały na łamach magazynu Cancer wynika, że picie dwóch napojów może to zmniejszyć. Polacy piją ich bardzo dużo. O jakie napoje chodzi?

Od lat uważa się, że normalna temperatura ciała człowieka to 36,6 stopni Celsjusza. To norma przyjęta w XIX wieku. Z najnowszych badań wynika, że uległa ona zmianie. Skąd takie wnioski? Jaka temperatura obecnie uznawana jest za prawidłową?

O tym, że o zęby trzeba dbać chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Jedna z dentystek, która udziela się w mediach społecznościowych zwróciła uwagę na powszechny błąd, który podczas codziennej higieny popełnia wiele osób. O co dokładnie chodzi?