
Beata Zatońska
Beata Zatońska, dziennikarka, autorka książek, miłośniczka i znawczyni Włoch oraz filmoznawczyni. Współautorka bloga italianki.pl oraz m.in. książki „Zmontowani”. W Dziennik.pl zajmuje się tematyką show-biznesową oraz lifestylową.

GIS wydał komunikat w związku z pojawieniem się w Niemczech przypadków pryszczycy u wołów domowych. Choroba ta, choć rzadko dotyka ludzi, stanowi ogromne zagrożenie dla zwierząt hodowlanych i przemysłu mięsnego.

Otyłość to poważna choroba cywilizacyjna. Rośnie liczba osób, które są nią dotknięte. Naukowcy proponują nowy sposób jej mierzenia, który pozwala na bardziej precyzyjną ocenę stopnia otyłości. Są przekonani, że to pomoże w leczeniu. Co zamiast BMI?

Jest nazywany eliksirem długowieczności. Zawiera wiele witamin, minerałów, dodaje energii. To delikatnie musujący, fermentowany napój herbaciany o przyjemnie kwaśnym, lekko owocowym smaku. Jest ceniony w medycynie Dalekiego Wschodu. Moda na ten napój regularnie wraca. Był bardzo popularny w PRL.

Dhal pochodzi z Indii, ale zadomowił się już u nas na dobre. To gęsta zupa z czerwonej soczewicy. Bywa też nazywana soczewicowym gulaszem. Jest odżywcza, rozgrzewająca, ma dużo błonnika i roślinnego białka. Dzięki temu doskonale sprawdzi się w zdrowej diecie.

Na popularnej platformie streamingowej zadebiutował serial medyczny. Zapowiada się hit. "Doktor Larsen" opowiada o lekarce, która po wypadku straciła pamięć. Musi teraz odbudować swoje życie prywatne i zawodowe. Gdzie oglądać ten nowy serial?

W sieci krąży "oświadczenie", w którym Polacy deklarują rezygnację z leczenia sprzętem, kupionym przez WOŚP. "Dokument" budzi mnóstwo kontrowersji i jest uważany za element akcji, wymierzonej w WOŚP i Jerzego Owsiaka. Czy to "oświadczenie" ma moc prawną?

Są już projekty aktów wykonawczych do zmienionej ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Dokument wprowadza niezwykle ważne zmiany w pracy zespołów ratownictwa medycznego. Jest też kilka ważnych punktów, dotyczących samych pacjentów. Oto najważniejsze.

Dieta roślinna, bogata w błonnik pomaga utrzymać zdrowie, dobrą wagę i zapobiega w wielu poważnym chorobom. Warzywa i owoce są nieocenione, ale zwłaszcza jedno z nich zostało uznany za szczególnie korzystny dla naszego zdrowia. Ranking opublikowało Centers for Disease Control and Prevention (CDC).

25,62 zł za osobodzień - taka kwota na jedzenie dla jednego pacjenta dziennie obowiązuje w szpitalach. Polska Federacja Szpitali apeluje do Ministerstwa Zdrowia o dostosowanie finansowania programu "Dobry posiłek w szpitalu" do rekomendacji Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

20 stycznia amerykański reżyser David Lynch skończyłby 79 lat. Twórca "Miasteczka Twin Peaks" i "Blue Velvet" zmarł 16 stycznia. Kilka miesięcy temu zapowiadał, że jego dni są policzone. Od co najmniej czterech lat chorował na rozedmę płuc.

Ani sama dieta, ani sama aktywność fizyczna nie doprowadzą do tego, że skutecznie i zdrowo schudniemy. Trzeba połączyć te dwie sprawy. Co najważniejsze, musi to być dieta wysokobiałkową, z węglowodanami o niskim indeksie glikemicznym. Wtedy udaje się uregulować masę ciała i wyrównać zaburzenia metaboliczne u pacjentów z otyłością.

W roku szkolnym 2025 r. edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym - poinformowała w ministra edukacji Barbara Nowacka. Wynika to z konieczności "ochrony szkoły przed awanturą polityczną". Trzeba przypomnieć, że przeciwko edukacji zdrowotnej protestowały środowiska prawicowe.

Początek roku bez alkoholu - takie hasło przyświeca akcji "dry january", czyli "suchy styczeń". To miesięczne wyzwanie, podczas którego należy powstrzymać się od spożywania alkoholu. Czy to ma sens? Eksperci przekonują, że tak i pokazują, jak dobroczynny wpływ na organizm ma abstynencja.

Spierzchnięte i pękające usta to problem, który trapi nas często w okresie jesienno-zimowym. W ruch idą wtedy nawilżające balsamy do ust. Warto jednak przyjrzeć się temu uważnie, bo może być to nie tylko defekt kosmetyczny. Takie są np. symptomy cukrzycy lub braku witamin w organizmie.

Bakterie, które żyją w naszych jelitach, mają kolosalne znaczenie dla zdrowia człowieka. Z najnowszych badań wynika, że duża ilość błonnika w naszej diecie pomaga przewidzieć prawdopodobieństwo zapadnięcia na potencjalnie zagrażające życiu infekcje bakteryjne.