
Beata Zatońska
Beata Zatońska, dziennikarka, autorka książek, miłośniczka i znawczyni Włoch oraz filmoznawczyni. Współautorka bloga italianki.pl oraz m.in. książki „Zmontowani”. W Dziennik.pl zajmuje się tematyką show-biznesową oraz lifestylową.

Reforma szpitali to ważny punkt programu ministry zdrowia Izabeli Leszczyny. Nie od dziś wiadomo, że szpitale są w kiepskiej kondycji. Wiele wskazuje jednak na to, że prace nad nim nie będą szybko postępować. Szefowa resortu podkreśla jednak, że nie ma zamiaru się poddać. "Na pewno nie rezygnuję z reformy szpitali" - zadeklarowała.

Pojawiło się ważne ostrzeżenie, które dotyczy bardzo popularnego, zwłaszcza w okresie przedświątecznym, produktu spożywczego. Chodzi o gotowe danie ze śledzi. Główny Inspektorat Sanitarny ogłosił, że w partii śledzi z porem wykryto groźną bakterię.

Jak przygotować pyszne, dietetyczne i smakowite danie na Wigilię? Polecamy rybę pieczoną w papilotach. Świetnie sprawdzi się ten sposób przyrządzania ryby w przypadku np. pstrąga. Można tak przygotować również karpia. Ten smak zachwyca, a kalorii jest naprawdę mało w porównaniu np. ze smażeniem.

Za nami Movember, czyli miesiąc Międzynarodowy Miesiąc Walki z Męskim Rakiem. Przeprowadzono w związku z tym wiele akcji, promujących badania profilaktyczne. Jedną z nich była kampania Mosznowładcy, zapewniającej bezpłatne badania dla mężczyzn w całej Polsce.

Sezon grypowy w pełni. Lekarze widzą to wyraźnie podczas swojej praktyki. W ich gabinetach przybywa chorych. Zdecydowanie na prowadzeniu jest grypa. Tak jest m.in. w województwie śląskim. Codziennie kilkaset osób na Śląsku ma potwierdzoną, zdiagnozowaną grypę.

Polacy dużo korzystają z prywatnej opieki zdrowotnej - wynika ze statystyk. To średnio ok. 12 wizyt rocznie. Najwięcej pacjentów w przychodniach prywatnych to osoby pomiędzy 30. a 50. rokiem życia. Najczęściej odwiedzani lekarze to m.in. internista, ortopeda i okulista.

W ciągu kilku tygodni gotowe mogą być pierwsze propozycje, jak dalej mają działać Centra Zdrowia Psychicznego. Do opracowującego projekt zespołu wejdą przedstawiciele resortu zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz strony społecznej. W sprawie utrzymania sieci centrów zorganizowano m.in. manifestację. Program pilotażowy dobiega bowiem końca w połowie 2025 r.

Na bankiecie noblowskim w ratuszu w Sztokholmie laureatom Nagrody Nobla i gościom podano zaskakujące danie. Nie jest ono uważane za wykwintne, ale gospodarze mieli swój cel. Chodzi o promocję zdrowego odżywiania.

Nie żyje anestezjolog Łukasz Pakuła. Chorował na rzadką odmianę nowotworu. Kilka lat walczył z rakiem. W 2021 r. zgłosił się na badania w ramach medycyny pracy i wtedy wykryto u niego nowotwór. Choroba była już dość zaawansowana.

Popularny kucharz Tomasz Jakubiak zmaga się z groźnym i rzadko występującym nowotworem. Bardzo schudł, ma ataki bólu. Jest już po ośmiu chemioterapiach. Teraz przebywa na leczeniu w Izraelu. Jaki nowotwór zaatakował kucharza? Jakie były pierwsze objawy?

Do produktów spożywczych powszechnie dodaje się wiele dodatków. Nie wszystkie są obojętnie dla naszego zdrowie. Jeden z nich, jak wskazują naukowcy, może być odpowiedzialny za rozwój przewlekłych zapalnych chorób jelit, owrzodzeń oraz podwyższonego poziomu cukru we krwi.

W Polsce rośnie liczba zarażeń bakterią, która wywołuje problemy z układem oddechowym. To mykoplazma. Lekarze ostrzegają, że bakteria ta może w tym roku odpowiadać za nawet 40 procent zakażeń, co daje wynik o wiele większy niż w latach poprzednich.

Zupa z czerwonej soczewicy to po prostu rozgrzewający super food! Z dodatkiem pomidorów i pachnących przypraw jest sycąca, pełna wartości odżywczych i ma dużą zawartość białka. Jest też po prostu pyszna. Mamy dla Was przepis.

Polacy często zapadają na choroby związane z układem krążenia, a zwłaszcza te, które dotykają serca. By z tym walczyć, planuje się np. w 2025 r. wprowadzenie tzw. sieci kardiologicznej. Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny liczy, że pacjentów kardiologicznych w Polsce będzie mniej w związku m.in. z podjętymi działaniami profilaktycznymi.

Zabłysło nikle światełko w tunelu. Pieniądze za nadwykonania świadczeń nielimitowanych szpitale mają otrzymać do 23 grudnia. Nie ma jednak pieniędzy za nadwykonania świadczeń limitowanych, czyli problemy rozwiązano częściowo.