
Beata Zatońska
Beata Zatońska, dziennikarka, autorka książek, miłośniczka i znawczyni Włoch oraz filmoznawczyni. Współautorka bloga italianki.pl oraz m.in. książki „Zmontowani”. W Dziennik.pl zajmuje się tematyką show-biznesową oraz lifestylową.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację, która likwiduje obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 r.

Opublikowano rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia dotyczące świadczeń gwarantowanych przez NFZ z zakresu leczenia dentystycznego. Są na niej nowe zabiegi oraz m.in. nowe zasady odbywania wizyt.

Król Wielkiej Brytanii Karol III wygłosił tradycyjne, bożonarodzeniowe orędzie. Zwrócił się w nim m.in. do lekarzy i pielęgniarek, którzy w tym roku leczyli jego oraz innych członków rodziny królewskiej. Monarcha oraz jego synowa księżna Kate przechodzili w 2024 r. terapię przeciwnowotworową.

Zgaga, refluks, bolący żołądek - znamy to doskonale. Takie dolegliwości dopadają nas często w czasie świąt. Jemy wtedy więcej, długo biesiadujemy. Nie ma właściwie pór posiłków - zdarza się, że podjadamy bez przerwy. To ogromne obciążenie dla układu pokarmowego. Jak sobie pomóc?

Wkrótce pojawią się przepisy, które zwalczają znachorów i szarlatanów. Za "leczenie" niezgodnie z nauką grozić miałaby kara do 500 tys. zł. Prace nad nowymi uregulowaniami są bardzo zaawansowane.

Grzyby, które od tycięcy lat stosowane są w kuchni i medycynie azjatyckiej, mają wiele prozdrowotnych właściwości. Teraz naukowcy informują, że grzyb shiitake hamuje postęp włóknienia wątroby, i to na dwa sposoby.

Ryba po grecku to jedno z tych dań, które pojawia się na wigilijnych stołach. Jak je przygotować, by było nie tylko pyszne, ale też dietetyczne? Jest na to prosty sposób.

Narodowy Fundusz Zdrowia będzie stopniowo wprowadzać zmiany dotyczące rehabilitacji ambulatoryjnej i domowej. Oba świadczenia zostaną rozdzielone. Co trzeba wiedzieć na ten temat?

1 stycznia 2025 roku zaczyna obowiązywać nowa lista leków refundowanych. Tym samym pacjenci muszą przygotować się na zmiany. Wiele z nich jest dla nich korzystnych. Refundowane będą m.in. dwa leki kardiologiczne, które stosuje się w profilaktyce udarów i zatorowości obwodowej.

Święta sprawiają, że kupujemy dużo żywności i przygotowujemy mnóstwo świątecznych potraw. Podczas zakupów trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach, by zadbać o zdrowie swoje, swojej rodziny i gości, którzy przyjdą z nami świętować. Oto co zaleca Główny Inspektorat Sanitarny.

Szybko czy wolno? A może to nie ma znaczenia? Z badań wynika, że prędkość chodu wiele mówi o naszym zdrowiu. Zdolność do szybkiego poruszania się wskazuje np., że dana osoba ma sprawne mięśnie i stawy.

Nie od dziś wiadomo, że produktów spożywczych, zainfekowanych pleśnią, jeść nie należy. Naukowcy dokonali jednak interesującego odkrycia. Cytrusowa pleśń wytwarza związek potencjalnie przeciwzapalny i przeciwnowotworowy. Do wykorzystania w laboratoriach, nie w kuchni.

Resort zdrowia szykuje zmiany w systemie oceniania leczenia i lekarzy przez pacjentów. Jak podkreślają przedstawiciele ministerstwo, obecnie "jest to fikcja". Ankiety będą dostępne na IKE. Będzie to też można zrobić za pośrednictwem infolinii.

W 2025 r. ci, którzy będą na zwolnieniu lekarskim, dostaną wyższe wynagrodzenie chorobowe. Dlaczego tak się stanie? Podajemy stawki i szczegóły.

3,5-letnia Helenka walczy o zdrowie w szpitalu w Zielonej Górze. Dziecko jest skrajnie wyczerpane i wygłodzone. Lekarze nie ma wątpliwości, że niedożywienie doprowadziło u dziecka do poważnych uszczerbków na zdrowiu. Dziecko ma nie tylko problemy fizyczne.