Beata Zatońska
Beata Zatońska, dziennikarka, autorka książek, miłośniczka i znawczyni Włoch oraz filmoznawczyni. Współautorka bloga italianki.pl oraz m.in. książki „Zmontowani”. W Dziennik.pl zajmuje się tematyką show-biznesową oraz lifestylową.
Za nami Movember, czyli miesiąc Międzynarodowy Miesiąc Walki z Męskim Rakiem. Przeprowadzono w związku z tym wiele akcji, promujących badania profilaktyczne. Jedną z nich była kampania Mosznowładcy, zapewniającej bezpłatne badania dla mężczyzn w całej Polsce.
Sezon grypowy w pełni. Lekarze widzą to wyraźnie podczas swojej praktyki. W ich gabinetach przybywa chorych. Zdecydowanie na prowadzeniu jest grypa. Tak jest m.in. w województwie śląskim. Codziennie kilkaset osób na Śląsku ma potwierdzoną, zdiagnozowaną grypę.
Polacy dużo korzystają z prywatnej opieki zdrowotnej - wynika ze statystyk. To średnio ok. 12 wizyt rocznie. Najwięcej pacjentów w przychodniach prywatnych to osoby pomiędzy 30. a 50. rokiem życia. Najczęściej odwiedzani lekarze to m.in. internista, ortopeda i okulista.
W ciągu kilku tygodni gotowe mogą być pierwsze propozycje, jak dalej mają działać Centra Zdrowia Psychicznego. Do opracowującego projekt zespołu wejdą przedstawiciele resortu zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz strony społecznej. W sprawie utrzymania sieci centrów zorganizowano m.in. manifestację. Program pilotażowy dobiega bowiem końca w połowie 2025 r.
Na bankiecie noblowskim w ratuszu w Sztokholmie laureatom Nagrody Nobla i gościom podano zaskakujące danie. Nie jest ono uważane za wykwintne, ale gospodarze mieli swój cel. Chodzi o promocję zdrowego odżywiania.
Nie żyje anestezjolog Łukasz Pakuła. Chorował na rzadką odmianę nowotworu. Kilka lat walczył z rakiem. W 2021 r. zgłosił się na badania w ramach medycyny pracy i wtedy wykryto u niego nowotwór. Choroba była już dość zaawansowana.
Popularny kucharz Tomasz Jakubiak zmaga się z groźnym i rzadko występującym nowotworem. Bardzo schudł, ma ataki bólu. Jest już po ośmiu chemioterapiach. Teraz przebywa na leczeniu w Izraelu. Jaki nowotwór zaatakował kucharza? Jakie były pierwsze objawy?
Do produktów spożywczych powszechnie dodaje się wiele dodatków. Nie wszystkie są obojętnie dla naszego zdrowie. Jeden z nich, jak wskazują naukowcy, może być odpowiedzialny za rozwój przewlekłych zapalnych chorób jelit, owrzodzeń oraz podwyższonego poziomu cukru we krwi.
W Polsce rośnie liczba zarażeń bakterią, która wywołuje problemy z układem oddechowym. To mykoplazma. Lekarze ostrzegają, że bakteria ta może w tym roku odpowiadać za nawet 40 procent zakażeń, co daje wynik o wiele większy niż w latach poprzednich.
Zupa z czerwonej soczewicy to po prostu rozgrzewający super food! Z dodatkiem pomidorów i pachnących przypraw jest sycąca, pełna wartości odżywczych i ma dużą zawartość białka. Jest też po prostu pyszna. Mamy dla Was przepis.
Polacy często zapadają na choroby związane z układem krążenia, a zwłaszcza te, które dotykają serca. By z tym walczyć, planuje się np. w 2025 r. wprowadzenie tzw. sieci kardiologicznej. Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny liczy, że pacjentów kardiologicznych w Polsce będzie mniej w związku m.in. z podjętymi działaniami profilaktycznymi.
Zabłysło nikle światełko w tunelu. Pieniądze za nadwykonania świadczeń nielimitowanych szpitale mają otrzymać do 23 grudnia. Nie ma jednak pieniędzy za nadwykonania świadczeń limitowanych, czyli problemy rozwiązano częściowo.
Jak to jest z tą czekoladą? Można ją jeść i nie bać się zachorowania na cukrzycę? Jak wynika z najnowszych badań, regularne spożywanie ciemnej czekolady było związane z mniejszym o 21 proc. zagrożeniem cukrzycą typu 2. Za to mleczna czekolada nie miała bezpośrednio znaczenia dla tego zagrożenia, ale sprzyjała przybieraniu na wadze.
Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ma on na celu zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym także tych specjalistycznych, dla osób w wieku 75 lat i więcej. Resort planuje doprecyzowanie niektórych założeń programu.
ZUS raz na jakiś czas sprawdza, czy osoby, które mają zwolnienie lekarskie wykorzystują ten czas tak, jak zalecił im lekarz, czyli na zdrowienie, rekonwalescencję lub rehabilitację. Opolski oddział ZUS podał najnowsze dane z kontroli zwolnień lekarskich w III kwartale tego roku. Na 630 skontrolowanych, 74 nie otrzymało zasiłku chorobowego lub musiało zwrócić pieniądze.