
Beata Zatońska
Beata Zatońska, dziennikarka, autorka książek, miłośniczka i znawczyni Włoch oraz filmoznawczyni. Współautorka bloga italianki.pl oraz m.in. książki „Zmontowani”. W Dziennik.pl zajmuje się tematyką show-biznesową oraz lifestylową.

4 marca 2025 roku wchodzi w życie rozporządzenie ministra zdrowia, które nakazuje przychodniom prowadzić harmonogram wolnych terminów wizyt u lekarzy specjalistów. Nowy system ma wyeliminować wielokrotne zapisy, usprawni też monitorowanie kolejek.

Odchudzanie i diety to coś, co wielu osobom spędza sen z powiek. Jak odchudzić się zdrowo i skutecznie? "Osoby, które stosują diety o ekstremalnie niskiej kaloryczności, tracą wagę szybko, ale po zakończeniu diety mają wyższe ryzyko przybrania na wadze w krótkim czasie" - mówi portalowi Zdrowiego dr Jakub Bukowczan. Jak podkreśla, nie ma "magicznego środka", dzięki któremu schudniemy szybko i bez wysiłku.

Alergia na orzeszki ziemne należy do najbardziej dotkliwych i niebezpiecznych uczuleń na żywność znanych medycynie. Zjedzenie orzeszków ziemnych przez osobę z alergią może doprowadzić nawet do śmierci. Już czwarty polski szpital oferuje możliwość odczulania dzieci i młodzieży z ciężkimi alergiami pokarmowymi na orzeszki ziemne.

Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak interweniuje w sprawie orzeczeń o niepełnosprawności dla nieuleczalnie chorych dzieci. Jak podkreśla, czas, na który są wydawane te orzeczenia jest zatrważająco krótki i koliduje z "najlepiej pojętym interesem dziecka".

Sytuacja w domach pomocy społecznej może wymknąć się spod kontroli. Pensjonariusze czekają na przyjęcia, brakuje miejsc, a kierownicy placówek skarżą się, że mają coraz większe kłopoty ze znalezieniem pracowników. Co na to Ministerstwo Zdrowia?

Jest bardzo prawdopodobne, że kary za napaść na ratowników medycznych będą bardzo wysokie. Ruszyły prace nad zmianą przepisów w tej sprawie w Prokuraturze Krajowej. Mówi się o bezwzględnej karze więzienia, jako minimalnego wyroku w procesie o pobicie medyka na SOR lub z zespołu ratownictwa medycznego.

Od 1 marca zmieniają się kwoty graniczne przychodów dla osób, które wcześniej przeszły na emeryturę. Czy wszystkich emerytów obowiązują limity w dorabianiu?

Pacjenci nie mają dostępu do kompleksowej opieki onkologicznej i równego dostępu do leczenia - wynika raportu NIK. Zbadano lata 2019-2023. Kontrolę przeprowadzono w Ministerstwie Zdrowia, centrali Narodowego Funduszu Zdrowia i 22 podmiotach leczniczych.

Od marca 2025 roku emerytury i renty z ZUS zostaną objęte waloryzacją. Oznacza to wzrost świadczeń dla wszystkich seniorów. Jak wygląda ta waloryzacja? Komu i ile podwyżki przypadnie? Wyjaśniamy.

Wzdęcia to dolegliwość, która dotyka wiele osób. Powoduje dyskomfort i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Na szczęście istnieją skuteczne, domowe sposoby, które pomogą szybko pozbyć się uczucia pełności i napięcia w brzuchu. Podpowiadamy, co zrobić, by przynieść sobie ulgę.

Kartę DiLO, czyli tzw. zielona karta, to specjalny dokument, który jest elementem tzw. pakietu onkologicznego. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji udostępniony został projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wzoru karty diagnostyki i leczenia onkologicznego (DiLO). Kto i w jakiej sytuacji wystawi kartę DiLO?

Słodziki robią zawrotna karierę. Są polecane tym, którzy chcą ograniczyć kalorie, schudnąć i zdrowo się odżywiać. "Nadmiar cukru powoduje także stany zapalne w organizmie i może przyczyniać się do rozwoju nowotworów" - mówi portalowi Zdrowiego dr Jakub Bukowczan. Jak podkreśla, wpływ słodzików na organizm wciąż budzi kontrowersje.

To świadczenie wzrosło w 2025 roku o prawie 300 zł. Kto może je pobierać i kiedy można świadczenie pielęgnacyjne łączyć z pracą zarobkową? To trzeba wiedzieć koniecznie.

Papież Franciszek nadal jest w stanie krytycznym, ale od soboty nie miał następnego kryzysu oddechowego - poinformował w niedzielę Watykan w biuletynie medycznym w dziesiątym dniu jego pobytu w szpitalu. Badania wykazały lekką początkową niewydolność nerek, która jest pod kontrolą. Informowano też o anemii. Papież jest przytomny.

Sprawdzono zawartość metanolu w płynach i koncentratach płynów do szyb samochodowych. Jak się okazuje, stężenie tego silnie trującego alkoholu w niektórych jest zbyt duże. Kontrolerzy Inspekcji Handlowej ostrzegają. Dozwolona ilość metanolu w płynach zimowych i odmrażaczach dostępnych dla konsumentów powinna być bardzo ograniczona.