
Paula Nowak

Kuszą wygodą i różnorodnością, ale mogą też kryć pewne zagrożenia. Czy lepiej postawić na sałaty w główkach i przygotowywać własne kompozycje? Sprawdź, co warto wiedzieć przed sięgnięciem po paczkowaną zieleninę.

O tym, że leków nie powinno popijać się m.in. kawą wie wiele osób. Jednak świadomość tego, jak w interakcje z lekami mogą wchodzić niektóre owoce i warzywa nie jest już tak powszechna. Jakich owoców nie wolno łączyć z lekami?

Wędzone ryby cenione są za swój wyjątkowy smak i długą trwałość. Wędzenie jest jednym ze sposobów ich konserwacji, ale czy jest korzystne dla zdrowia?

Zdarza się, że są sprzedawane przez cały rok. Coraz popularniejsze stają się wczesną wiosną. Mają atrakcyjny wygląd i, nierzadko, intensywny aromat. Czy truskawki dostępne w supermarketach w marcu, poza sezonem naturalnym, są bezpieczne dla zdrowia?

Czy proces mrożenia prowadzi do utraty witamin i minerałów? Czy świeże warzywa są lepszym wyborem niż mrożone? A może jest wręcz odwrotnie? Porównajmy ich wartości odżywcze.

Smażenie to jedna z częstych metod przygotowywania posiłków. Jednak nie wszystkie oleje sprawdzają się w wysokich temperaturach. Niektóre nie tylko tracą swoje wartości odżywcze, ale nawet wytwarzają szkodliwe substancje. Jakie oleje najlepiej nadają się do smażenia, a które powinno się spożywać wyłącznie na zimno?

Ocet to nie tylko popularny dodatek kulinarny, ale także produkt o licznych właściwościach prozdrowotnych. Wśród najpopularniejszych rodzajów octu są ocet jabłkowy, winny i balsamiczny. Każdy z nich ma jednak nieco inne działanie na organizm. Który ocet jest najzdrowszy? Który ocet jest lepszy, winny czy jabłkowy i czym się różni ocet winny od balsamicznego? Sprawdzamy!

To, co powoduje wzrost poziomu cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL to wysoka zawartość tłuszczów nasyconych w majonezie. Z tego względu zbyt częste spożywanie określonych rodzajów majonezu może skutkować zatkaniem tętnic, miażdżycą, a w rezultacie – większym ryzykiem chorób serca.

Witamina D to nie tylko "witamina od kości". Choć większość osób kojarzy ją głównie z wapniem i zdrowymi zębami, jej rola w organizmie jest znacznie szersza. Witaminę D dostarczają nie tylko promienie słoneczne i suplementy. O tym cennym jej źródle słyszało niewiele osób.

Łagodzą stany zapalne w organizmie, wspierają działanie serotoniny i dopaminy, które odpowiadają za dobry nastrój, zmniejszają ryzyko miażdżycy. Kwasy tłuszczowe omega-3 trudno przecenić. Gdzie znajduje się omega-3? W czym jest najwięcej kwasów omega-3? Co lepiej wybrać: oliwę z oliwek czy olej lniany?

Poranna rutyna może mieć ogromny wpływ na samopoczucie i zdrowie. Wiele osób sięga po naturalne sposoby na poprawę metabolizmu, nawodnienia i oczyszczenia organizmu. Często jest to woda z cytryną lub łyżeczka octu jabłkowego. Który napój jest właściwszy?

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi sezon plażowy i letnie ubrania, które… mogą zmotywować do zadbania o sylwetkę. 109 dni to wystarczający czas, by zdrowo i bez dużych wyrzeczeń zredukować zbędne kilogramy. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Musy owocowe są wygodne, łatwe do spożycia i dostarczają wielu cennych składników odżywczych. Nic dziwnego, że stały się popularną przekąską nie tylko wśród dzieci, ale także dorosłych. Czy jednak wszystkie są jednakowo zdrowe?

O tym, że owoce powinny stanowić istotny czynnik diety wie zapewne każdy. Warto jednak pamiętać, że istotna jest także pora ich spożywania. W jakiej porze dnia najlepiej jeść owoce? Czy przed snem można jeść jabłka? Czy można jeść jabłka na czczo? Na wszystkie te pytania odpowiadamy poniżej.

Wybierając jabłka można się zastanawiać, które z nich – zielone czy czerwone – mają więcej witamin i są korzystniejsza dla zdrowia. Sprawdź, czy i jak kolor skórki wpływa na zawartość witamin i które jabłka są zdrowsze.