
Paula Nowak

Inteligencja emocjonalna to umiejętność rozpoznawania, rozumienia i zarządzania własnymi emocjami oraz emocjami innych ludzi. Osoby z wysoką inteligencją emocjonalną potrafią budować zdrowe relacje, empatyzować i adekwatnie reagować na trudne sytuacje. Niestety, nie każdy posiada ten dar. Czasem nawet najbliżsi mogą nieświadomie ranić słowami, które świadczą o niskim poziomie inteligencji emocjonalnej.

Ponad 250 tysięcy dzieci w Polsce ma podwyższony poziom ołowiu we krwi – alarmuje UNICEF. Jednym z głównych źródeł skażenia może być woda w kranie. Ołowiane rury to element starych instalacji wodociągowych wciąż funkcjonujących w wielu polskich budynkach.

Dieta kopenhaska, znana również jako dieta trzynastodniowa lub dieta duńska, to jedna z najbardziej rygorystycznych kuracji odchudzających, a jej popularność wynika z obietnicy szybkich efektów. Co się je na diecie kopenhaskiej? Jakie są skutki uboczne diety kopenhaskiej?

Osoby z niepełnosprawnościami oraz rodzice dzieci z niepełnosprawnościami nie będą musiały się już wielokrotnie stawiać przed zespołami orzeczniczymi. Dotyczy to osób chorujących na blisko 150 genetycznych chorób rzadkich oraz osoby lub rodziców dzieci z Zespołem Downa.

Zawód opiekuna medycznego powstał z powodu zmniejszającej się z roku na roku liczby pielęgniarek. Opiekunowie medyczni stają się coraz bardziej potrzebni w obliczu szybkiego starzenia się społeczeństw. OZZPiP wydał oficjalne stanowisko w sprawie tego zawodu.

Jak zadbać o mózg? Nie każdy zna odpowiedź na to pytanie. Tymczasem mózg to niezwykle skomplikowana struktura, na dodatek pełna tajemnic – także dla naukowców.

Jak mądrze zarządzać czasem dzieci przed ekranem? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Jak wynika z najnowszych badań, aż 89,63 proc. dzieci w wieku 7–14 lat codziennie korzysta z telefonu lub tabletu spędzając średnio aż 4 godziny i 8 minut przed ekranem. Niestety, długotrwałe skupianie wzroku na obiektach znajdujących się blisko może prowadzić m.in. do przyspieszonego rozwoju krótkowzroczności.

Nabiał bez laktozy, pieczywo bez glutenu – coraz więcej osób decyduje się sięgać właśnie po takie produkty. Czy to oznacza, że laktoza i gluten mogą niekorzystnie wpływać na układ trawienny?

Czy prawidłowe ciśnienie nie wynosi już 140/90? Specjalista wyjaśnia jak i dlaczego zostały zmienione wytyczne.

Badania potwierdzają obecność mikroplastiku w wodzie w butelkach PET. W jednym z badań przeanalizowano 259 butelek wody 19 różnych marek z dziewięciu krajów. Wykazano, że w 90 proc. próbek obecne były cząsteczki mikroplastiku.

W Polsce zidentyfikowano dwa ogniska zakażeń WZW typu A - w województwie podlaskim i lubuskim. Łącznie stwierdzono ok. 30 przypadków.

Im szybciej zdiagnozowana choroba, tym lepiej. Dotyczy to także choroby Alzheimera. Również w tym przypadku wczesne zauważenie objawów umożliwia dłuższe życie w lepszej formie. A te mogą pojawić się kilka, a nawet kilkanaście lat przed diagnozą. Jakich objawów nie warto ignorować?

— Początkowe objawy w przypadku większości pacjentów nie są charakterystyczne. Wiążą się z "jakimś dyskomfortem w brzuchu", wzdęciami, zaburzeniami łaknienia, niestrawnością, często z nieintencjonalnym chudnięciem — mówi o raku trzustki w rozmowie z serwisem Medonet lek. Kamila Jakubiak z Radomskiego Centrum Onkologii.

Kapusta odgrywa ważną rolę w kuchni polskiej – jest bazą surówek, kluczowym składnikiem bigosu oraz świetnym dodatkiem do gołąbków. W kuchni azjatyckiej także cieszy się popularnością, choć tam – zamiast białej - częściej spotkamy kapustę pak choi. Co to za warzywo i czy warto po nie sięgnąć?

Czosnek i kurkuma to dwa niezwykle cenione w medycynie naturalnej składniki, które od wieków są stosowane do wzmacniania odporności i ochrony organizmu przed infekcjami. Oba produkty mają silne właściwości prozdrowotne, ale ich działanie różni się pod wieloma względami.