
Paula Nowak

Waloryzacja rent i emerytur przeprowadzona w marcu 2025 sprawiła, że wysokość wielu świadczeń oraz dodatków wzrosła. Nie inaczej jest w przypadku renty z tytułu niezdolności do pracy, częściowej niezdolności do pracy i renty socjalnej.

Żeńszeń to jedna z najcenniejszych roślin leczniczych na świecie. Określana jest mianem "korzenia życia" i od wieków jest symbolem witalności i długowieczności. Nic dziwnego, że dostępnych jest wiele suplementów diety zawierających żeńszeń. Jakie dokładnie ma właściwości zdrowotne?

W 2023 roku z powodu gruźlicy na świecie zmarło 1,25 mln osób. Nie ma kraju, w którym ta choroba by nie występowała. Eksperci apelują o rozwiązania systemowe.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego odkryli, że jedna z witamin jest w stanie odwrócić proces siwienia włosów i przywrócić ich naturalny kolor.

Ocet był znany już w starożytności. Służył wówczas jako konserwant, przyprawa oraz środek wspierający zdrowie. Współcześnie najpopularniejsze są ocet winny, jabłkowy i balsamiczny. Każdy z nich ma nieco inne właściwości i zastosowania. Który z nich najlepiej sprawdzi się jako przyprawa, a który przyniesie najwięcej korzyści zdrowotnych?

Mrożenie owoców to doskonały sposób na ich przechowywanie. Często jednak po rozmrożeniu ich konsystencja, smak i właściwości różnią się od tych w świeżych owocach. Jak najlepiej wykorzystać rozmrożone owoce? Czy podczas mrożenia tracą one swoje właściwości zdrowotne?

Wiele osób bada poziom "złego" cholesterolu LDL podczas gdy niewiele osób zdaje sobie sprawę, że równie groźnym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia jest… lipoproteina (a) oznaczana jako Lp(a). Co warto o niej wiedzieć?

Większość z nas w obecnych czasach korzysta przez co najmniej kilka godzin w ciągu doby z urządzeń elektronicznych emitujących światło niebieskie. Czy światło niebieskie emitowane przez ekrany smartfonów, komputerów czy tabletów wpływa na nasz wzrok? Wyjaśnia lek. Tomasz Tomczyk, okulista z kliniki Oko-Test w Olkuszu i Nowym Targu.

Zdrowe stawy to klucz do aktywnego życia i zachowania sprawności. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, że nasze codzienne nawyki mogą im szkodzić. Ból, sztywność czy ograniczona ruchomość stawów to przypadłości, z którymi coraz częściej pacjenci trafiają do lekarzy. Jak właściwie dbać o stawy?

Inteligencja emocjonalna to umiejętność rozpoznawania, rozumienia i zarządzania własnymi emocjami oraz emocjami innych ludzi. Osoby z wysoką inteligencją emocjonalną potrafią budować zdrowe relacje, empatyzować i adekwatnie reagować na trudne sytuacje. Niestety, nie każdy posiada ten dar. Czasem nawet najbliżsi mogą nieświadomie ranić słowami, które świadczą o niskim poziomie inteligencji emocjonalnej.

Ponad 250 tysięcy dzieci w Polsce ma podwyższony poziom ołowiu we krwi – alarmuje UNICEF. Jednym z głównych źródeł skażenia może być woda w kranie. Ołowiane rury to element starych instalacji wodociągowych wciąż funkcjonujących w wielu polskich budynkach.

Dieta kopenhaska, znana również jako dieta trzynastodniowa lub dieta duńska, to jedna z najbardziej rygorystycznych kuracji odchudzających, a jej popularność wynika z obietnicy szybkich efektów. Co się je na diecie kopenhaskiej? Jakie są skutki uboczne diety kopenhaskiej?

Osoby z niepełnosprawnościami oraz rodzice dzieci z niepełnosprawnościami nie będą musiały się już wielokrotnie stawiać przed zespołami orzeczniczymi. Dotyczy to osób chorujących na blisko 150 genetycznych chorób rzadkich oraz osoby lub rodziców dzieci z Zespołem Downa.

Zawód opiekuna medycznego powstał z powodu zmniejszającej się z roku na roku liczby pielęgniarek. Opiekunowie medyczni stają się coraz bardziej potrzebni w obliczu szybkiego starzenia się społeczeństw. OZZPiP wydał oficjalne stanowisko w sprawie tego zawodu.