
Paula Nowak

Sezon grypy i infekcji to okres, w którym zwiększa się liczba zachorowań na grypę, przeziębienia oraz inne infekcje wirusowe i bakteryjne. W tym czasie wielu pacjentów poszukuje nie tylko leków, ale także porad farmaceutycznych. Okazuje się jednak, że „paragony grozy” to domena nie tylko miejscowości turystycznych, ale także… aptek.

Dom opieki społecznej to miejsce, w którym osoby starsze, chore lub niepełnosprawne mogą otrzymać całodobową opiekę i wsparcie w codziennym życiu. To rozwiązanie dla tych, którzy z różnych powodów nie mogą samodzielnie funkcjonować ani liczyć na stałą pomoc rodziny. Kto może skorzystać z pomocy DPS-u i jaki jest koszt pobytu?

Śniadanie to fundament zdrowego stylu życia – dostarcza energii na cały dzień i wpływa na metabolizm. Jednak nie tylko jego jakość ma znaczenie, ale także pora spożycia. Wiele badań sugeruje, że jedzenie śniadania o niewłaściwej godzinie może mieć negatywne skutki dla zdrowia. Kiedy najzdrowiej jeść śniadanie?

Depresja, zaburzenia lękowe, choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca w zaawansowanym stadium – to tylko niektóre ze schorzeń, przy których można uzyskać świadczenie w wysokości ok. 1780 zł miesięcznie. Od 1 marca kwota ta wzrośnie i wyniesie ponad 1878 zł co miesiąc.

Kolonoskopia to jedno z najważniejszych badań diagnostycznych, które pozwala wykryć zmiany w jelicie grubym, takie jak polipy czy nowotwory. Choć wiele osób obawia się tego badania, odpowiednie przygotowanie może znacznie zmniejszyć związany z nim stres. Jak wygląda kolonoskopia? i jak najlepiej się do niej przygotować.

Aplikacja CheckED analizuje środowisko domowe użytkownika biorąc pod uwagę obecność substancji tzw. endokrynnie czynnych, które mogą mieć wpływ na zdrowie.

Resort zdrowia opublikował rozporządzenie, które zmienia zasady dotyczące świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w opiece długoterminowej. Co się zmieni w opiece długoterminowej?

Bóle brzucha, zgaga, nudności czy trudności w przełykaniu mogą być sygnałem problemów żołądkowych, które wymagają dokładnej diagnostyki. Gastroskopia to jedno z najważniejszych badań endoskopowych, pozwalające na ocenę przełyku, żołądka i dwunastnicy.

Obecnie przez Polskę przetacza się fala zachorowań na grypę. Odnotowuje się nawet 200 tys. przypadków zakażeń tygodniowo. Tymczasem, choć lekarze wypisują lek na grypę na receptę, pacjenci mają problem z jego wykupieniem.

Ministerstwo Zdrowia planuje podnieść opłaty za pobyt w sanatorium. Sanatoria od pewnego czasu apelują o zwiększenie stawek odpłatności dla pacjentów przebywających w uzdrowiskach w ramach NFZ. Jak poinformował Fakt, ceny mogą wzrosnąć o 25 procent.

Każdy rodzic zna ten moment: błagalne spojrzenie dziecka, które prosi o coś, czego nie możemy lub nie chcemy mu dać. Odmowa bywa trudna, a źle przekazana może dodatkowo sprawić, że dziecko poczuje się odtrącone. Jak mówić "nie", by maluch nadal czuł się kochany? Oto kilka sposobów, które pomogą ci zachować autorytet, a jednocześnie budować zdrową więź.

Choroby odkleszczowe to jedno z największych naturalnych zagrożeń występujących w naszym klimacie. Kleszcze żyją głównie w lasach liściastych i mieszanych, na obszarach trawiastych, w gęstych zaroślach, paprociach oraz na terenach zieleni miejskiej. I, wskutek zmian klimatu, coraz częściej żerują zimą.

Co może oznaczać krwiomocz? Czy palenie tytoniu ma związek z rakiem pęcherza moczowego? Fundacja Onkologiczna Życie z Rakiem zorganizowało kampanię edukacyjną, w której odpowiada na najczęściej zadawane pytania, a przy okazji – obala mity na temat raka pęcherza moczowego.