
Justyna Przeorek
Absolwentka geodezji, wyceny nieruchomości oraz fizjoterapii. Pisze i tworzy od dawna i na każdy temat. W Dziennik.pl od lipca 2023 roku. Wieloletnia fanka motoryzacji i sztuk walki – zwłaszcza tradycyjnego Ju Jitsu, z którego po latach treningów uzyskała 1 dan.

Zupa kapuściana to znana, smaczna potrawa, która doskonale sprawdzi się jako element diety. Zawiera wiele cennych dla zdrowia składników. A do tego wspomaga spalanie tłuszczu i proces odchudzania. Jakie właściwości ma zupa z kapusty? Jak ją przygotować? Podpowiadamy.

Różeniec górski (Rhodiola rosea), inaczej określany jako ”złoty korzeń”, albo ”korzeń arktyczny”, jest to roślina znana w zielarstwie od wieków. A wszystko za sprawą jego wyjątkowych właściwości adaptogennych. Co to za roślina? Jakie właściwości ma różeniec górski? Kto powinien go stosowa, a kto nie? Podpowiadamy.

Sen jest jednym z najważniejszych elementów utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia. Niestety, wiele osób codziennie zmaga się z porannym bólem i dyskomfortem. Fakt ten często wynika z przyjmowania niewłaściwych pozycji podczas snu. W tym artykule dowiesz się, jakie są trzy najlepsze pozycje do spania. Mogą pomóc poprawić jakość twojego snu i wpłynąć pozytywnie na zdrowie kręgosłupa. Jak spać by się wyspać i wstać rano bez bólu? Jaka jest najlepsza pozycja do snu? Podpowiadamy.

Ziemia okrzemkowa (inaczej: diatomit, ziemia diatomowa) jest to skała pochodzenia organicznego, powstała z pancerzyków glonów – okrzemek. Ten naturalny produkt bogaty w krzem jest coraz bardziej popularny w Polsce. A to za sprawą jego wielu właściwości korzystnych dla zdrowia i urody. Jakie właściwości ma ziemia okrzemkowa? Jak ją stosować dla zdrowia oraz na insekty? Dowiesz się z tego artykułu.

Święta to czas radości, ale także wyzwań dla układu trawiennego. Tradycyjne potrawy, długie biesiadowanie i brak ruchu mogą prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości. Jak zadbać o swoje zdrowie w tym szczególnym czasie? W tym artykule przyjrzyjmy się najczęstszym problemom trawiennym i sprawdzonym sposobom, by im zapobiegać.

Perfumy to doskonały pomysł na prezent na wszelkie okazje. Święta, urodziny, imieniny, Dzień Kobiet, Dzień Ojca… Odpowiednio dobrane to miły upominek dla każdego. Jest jednak jedna rzecz, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę, kupując zapach dla siebie lub bliskich. Co to takiego?

Zdrowe odżywianie nie oznacza konieczności rezygnowania ze smacznych deserów i czekolady. Omlet czekoladowy z truskawkami to przykład słodkiego, a jednocześnie lekkiego i bogatego w składniki odżywcze smakołyku. To świetny pomysł na lekki deser. Jak go przygotować? Dowiesz się z tego artykułu.

Wrotycz to roślina pospolicie występująca w Polsce. Rośnie m.in.: na łąkach, polanach leśnych, wzdłuż dróg oraz przy brzegach lasów i rzek. Często postrzega się ją jako chwast albo pospolitą roślinę łąkową. Mało kto wie o jej prozdrowotnych właściwościach. A szkoda, bo jest ich naprawdę sporo. Jak działa wrotycz pospolity na organizm człowieka?

Szukasz ciekawego przepisu na zdrowe i pożywne śniadanie do pracy? Jeśli tak, to koniecznie wypróbuj przepis na gofry bananowe. Są one smaczne i proste w przygotowaniu, a jednocześnie będą źródłem wielu cennych składników odżywczych. Jakie składniki są potrzebne do przygotowania gofrów z bananami? Przepis znajdziesz w tym artykule.

Koper włoski (inaczej fenkuł włoski lub koper słodki) to roślina uprawiana w wielu rejonach świata, w tym również w Polsce. Ma on wiele korzystnych dla zdrowia właściwości. Dzięki piciu naparu z kopru włoskiego można m.in.: wysmuklić swoją sylwetkę i uzyskać płaski brzuch. Na co pomaga koper włoski? Jak przygotować herbatkę z tej rośliny?

Szyszki chmielu zwyczajnego (Humulus lupulus) to nie tylko podstawowy element przemysłu piwowarskiego. Mają one także inne, prozdrowotne właściwości. Chmiel bowiem jest rośliną uznawaną za leczniczą, a wachlarz jego zastosowania dla zdrowia jest bardzo szeroki. Jak Chmiel wpływa na nasz organizm oraz jak przygotować herbatkę z szyszek tej rośliny?

Kurkuma, zwana również ostryżem długim czy szafranem indyjskim, od wieków znana jest ze swoich kulinarnych i zdrowotnych właściwości. To korzeń o intensywnym, pomarańczowo-żółtym kolorze i charakterystycznym, lekko piekącym smaku. Ze względu na swoje walory smakowe, odgrywa on kluczową rolę w kuchniach na całym świecie, zwłaszcza w kuchni indyjskiej, chińskiej i tajskiej. W Polsce kurkuma jest znana i dodawana do różnych potraw, w tym zup czy potraw jednogarnkowych. Jednak to nie tylko przyprawa, ale także sprzymierzeniec dobrego zdrowia. Jakie prozdrowotne właściwości ma kurkuma?

Zdrowe odżywianie odgrywa ważną rolę w utrzymaniu dobrego zdrowia i samopoczucia. Odpowiednio zbilansowana dieta, bogata w składniki odżywcze, wspiera organizm i poprawia jego pracę. Jak przygotować zdrowy obiad do pracy? Poznaj wyjątkowo smaczny i prosty przepis na lunchbox z kurczakiem i kaszą gryczaną.

Ostatnio na siłowniach można zaobserwować interesujący trend. Coraz więcej osób ćwiczy bez obuwia. Choć może to na pierwszy rzut oka wydać się dziwne, to jednak stoją za tym konkretne argumenty. Czy trening siłowy bez obuwia ma sens? Czy jest lepszy od ćwiczenia w obuwiu?

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów świata. Jego historia sięga już 1000 lat p.n.e. Pierwotnie pita bez dodatków, obecnie kawa jest podawana w różnych formach, jako np.: cappuccino, latte, americano czy flat white. Ten znany napój cieszy się dużą popularnością w niebieskich strefach – czyli miejscach na świecie, gdzie ludzie żyją najdłużej i to w dobrym zdrowiu. Jaką kawę piją tamtejsi stulatkowie?