
oprac. Paweł Huczko

Dentyści i stomatolodzy zbyt rzadko o tym mówią. Polacy wciąż nie są zbyt świadomi tego, jak wielu problemów ze zdrowiem jamy ustnej mogliby uniknąć dzięki odpowiednim witaminom. D zapewnia twardość i odporność szkliwa. Chroni zęby przed próchnicą, utratą ich stabilności i paradontozą. A pomaga w ochronie błon śluzowych, zębów i dziąseł przed uszkodzeniami, infekcjami i próchnicą. K uczestniczy w procesach naprawczych dziąseł oraz kości szczęki. C zapewnia zdrowie naczyń krwionośnych w dziąsłach i regenerację tkanek. Do tego witaminy z grupy B redukują stany zapalne. Wpływ tych wszystkich składników na zdrowie uzębienia jest kluczowy, ale w Polsce rzadko publicznie omawiany. Media i kampanie edukacyjne, często sponsorowane przez producentów wyrobów stomatologicznych, przeważnie skupiają się na higienie jamy ustnej. Natomiast o samych witaminach w powyższym kontekście publicznie mówi się sporadycznie. I to trzeba koniecznie zmienić.

Istnieją sposoby na to, by choć w pewnym stopniu ograniczyć kumulowanie się mikroplastiku w mózgu. Warto je wdrożyć, ponieważ ilość tych cząsteczek w mózgu każdej żyjącej obecnie osoby odpowiada objętości plastikowej łyżeczki - wskazali eksperci na łamach "Brain Medicine”.

Włoscy naukowcy z Uniwersytetu Neapolitańskiego opracowali metodę „okresowego gotowania” (periodic cooking), która mimo, że jest czasochłonna, pozwala idealnie ugotować jajko. Analizy wykazały, że gotowane w nowy sposób jajka mają idealną konsystencję i wyższą wartość odżywczą. Metoda ta i związane z nią badania zostały opisane w czasopiśmie naukowym „Nature Communications Engineering”.

W ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej w podatku dochodowym (PIT), dostępnej dla osób z niepełnosprawnościami i osób mających na utrzymaniu takie osoby, można odliczyć m.in. wydatki na zakup aparatów ortodontycznych i protez zębowych. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnych interpretacjach podatkowych. Aby móc zgodnie z prawem odliczyć takie wydatki trzeba jednak spełnić kilka warunków.

Firma zamierzająca świadczyć usługi edukacyjne (np. szkolenia) dla lekarzy miała wątpliwości, czy organizując takie szkolenia może korzystać ze zwolnienia z VAT określonego w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT. Problem wyjaśnił Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 22 października 2024 r.