
Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
![Średnio 58 000 zł za błąd medyczny. Nie trzeba iść do sądu [Fundusz kompensacyjny]](https://g.infor.pl/p/_files/38342000/podwyzki-38341996.jpg)
Średnio 58 tys. zł wyniosła rekompensata wypłacona poszkodowanemu w szpitalu pacjentowi z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Ta ścieżka otrzymania zadośćuczynienia za błąd medyczny jest coraz popularniejsza.
![Coraz więcej świadczeń dla poszkodowanych pacjentów [Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych]](https://g.infor.pl/p/_files/38342000/podwyzki-38342006.jpg)
Maksymalna kwota rekompensaty dla pacjenta wynosi 222 800 złotych. W razie śmierci pacjenta świadczenie wynosi do 111 400 złotych dla każdej uprawnionej osoby. Z wnioskami o przyznanie świadczenia mogą w takim przypadku wystąpić dzieci pacjenta, jego rodzice oraz małżonek lub partner (konkubent).

Pacjent poszkodowany przez lekarzy ma do wyboru szereg ścieżek dochodzenia sprawiedliwości. Podstawową jest pozew cywilny z roszczeniem o zadośćuczynienie.

Skierowanie skargi na lekarza do Okręgowej Izby Lekarskiej ma podstawę prawną w art. 53 ustawy o izbach lekarskich. Członkowie izb lekarskich podlegają odpowiedzialności zawodowej za naruszenie zasad etyki lekarskiej oraz przepisów związanych z wykonywaniem zawodu lekarza. Są to „przewinienia zawodowe”. To jest tzw. definicja legalna mająca podstawę ustawową.

Twoja skarga na nieetyczne zachowanie lekarza albo błąd lekarski przejdzie przez 4 etapy. Finał w postaci ukarania lekarza jest zależny od spełnienia bardzo rygorystycznych wymogów dowodowych.