Arktyczny chłód zbliża się do Polski. Ciepła kurtka może zapobiec zapaleniu gardła

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
W czasie świąt wielkanocnych można było sądzić, że ciepła aura rozgościła się w Polsce na dobre. Tymczasem okazuje się, że nad nasz kraj nadciąga zimne powietrze. Warto zadbać o odpowiednią odzież, by uniknąć problemów ze zdrowiem.
ból gardła
Arktyczny chłód zbliża się do Polski. Ciepła kurtka może zapobiec zapaleniu krtani
Shutterstock

Już w najbliższy weekend pogoda nad Polską zmieni się diametralnie w stosunku do poprzednich dni. Temperatura maksymalna w ciągu dnia spadnie do nawet mniej niż 10 stopni Celsjusza. W nocy spodziewane są przymrozki.

Jeszcze w czwartek po południu na przeważającym obszarze kraju na termometrach zobaczymy od 18 do 23 stopni Celsjusza. Nad morzem będzie to maksymalnie 10-12 stopni. Synoptycy zapowiadają także burze z ulewami, szczególnie na południu kraju.

Pogoda na piątek 25 kwietnia

Znaczące ochłodzenie odczujemy w piątek. Na południu kraju, jego południowym wschodzie i częściowo w centrum będzie spodziewane są opady deszczu, temperatura w całym kraju spadnie do ok. 14-18 stopni Celsjusza. O świcie spodziewane są m.in. na Kaszubach przygruntowe przymrozki.

Pogoda na weekend 26-27 kwietnia

W sobotę i w niedzielę synoptycy prognozują maksymalne temperatury na poziomie 8-10 stopni Celsjusza na północnym wschodzie, Wybrzeżu i Pogórzu Karpackim. 12-13 stopni spodziewane jest w centrum, a do 14-15 stopni na zachodzie oraz południu kraju. Noce i poranki będą jeszcze chłodniejsze, możliwe są nawet przymrozki.

W sobotę, niedzielę i poniedziałek rano temperatura minimalna na terenie całej Polski spadnie poniżej 5 stopni. Na wschodzie, północy, w centrum kraju i u podnóża gór może być od -2 do 0 st. C, a przy gruncie lokalnie, szczególnie na północnym wschodzie kraju do -5 lub -3 stopni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ochłodzenie nie potrwa jednak długo. W przyszłym tygodniu zacznie się ocieplać. Już po weekendzie będzie coraz cieplej. Synoptycy przewidują, że słupki rtęci przekroczą 20 stopni.

Ochłodzenie może mieć negatywne skutki dla przyrody i zdrowia

Tak nagłe ochłodzenie może mieć szereg skutków zarówno w przyrodzie, jak i organizmie człowieka.

Rośliny, które już zaczęły budzić się do życia w cieplejszych warunkach – np. młode pąki na drzewach albo kwitnące krzewy – mogą nie tylko zmarznąć. Mróz w takim momencie może nawet zniszczyć kwiaty i zahamować rozwój owoców, co później może odbić się na plonach.

Również dla człowieka nie jest to bez znaczenia. Gdy z dnia na dzień robi się o kilkanaście stopni chłodniej, łatwo złapać przeziębienie, grypę, a nawet zapalenie gardła. Układ odpornościowy nie nadąża z adaptacją. Do tego dochodzą problemy z krążeniem – osoby starsze, z nadciśnieniem czy chorobami serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia. Może to oddziaływać także na psychikę. Nagły spadek temperatury może obniżyć nastrój. Warto w takim czasie bardziej o siebie zadbać. Ciepłe ubranie, właściwy sen i unikanie stresu mogą okazać się szczególnie pomocne.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link