
Spis treści
W Polsce dowodem potwierdzającym niezdolność pracownika do pracy z powodu choroby jest zaświadczenie lekarskie, potocznie nazywane zwolnieniem L4, które wystawione jest zgodnie z wzorem ZUS, zwykle w formie elektronicznej. Osoby ubezpieczone w ZUS mogą otrzymać zwolnienie lekarskie. Znajdziemy na nim odpowiedni kod (A, B, C, D lub E). Okazuje się, że w 2024 roku przybyło zwolnień lekarskich z kodem C, co jest szczególnie alarmujące.
Przybywa zwolnień L4 z kodem "C". Beneficjentami głównie mężczyźni
Jak wynika z danych ZUS, w 2024 r. wystawiono 9,5 tys. zaświadczeń z kodem C, co w porównaniu do roku 2023 dało wysoki wzrost – aż o 44,9 proc. W 2023 roku wystawiono bowiem takich zaświadczeń 6,6 tys.
Dominującą grupą wśród beneficjentów są mężczyźni. Kod "C" na zwolnieniu lekarskim dotyczy m.in. problemów psychicznych i zaburzeń zachowania, ale także schorzeń wynikających z nadmiernego spożycia alkoholu. Wymienia się tu m.in. marskość wątroby, wrzody żołądka i dwunastnicy, problemy z układem krążenia i oddechowym.
Jak wynika z danych ZUS, ponad 75 proc. zwolnień z kodem "C" wystawiono mężczyznom. To wzrost o 7,8 proc. w porównaniu do 2022 roku. W 2023 roku najwięcej zaświadczeń L4 z kodem "c" wydano mężczyznom w wieku 40-44 lata (18,7 proc.) i kobietom w wieku 30-34 lata (22,3 proc.).
Litery na zwolnieniu L4 – co oznaczają?
Na zwolnieniach lekarskich funkcjonuje pięć kodów literowych, od A do E. Każdy oznacza co innego.
Kod A dotyczy tej samej choroby co poprzednie zwolnienie, jeśli przerwa nie przekroczyła 60 dni.
Kod B odnosi się do ciąży.
Kod C związany jest z nadużyciem alkoholu.
Kod D dotyczy gruźlicy.
Kod E — chorób zakaźnych o długim okresie wylęgania (ponad 14 dni) oraz innych schorzeń, których symptomy mogą pojawić się po pewnym czasie.