Lawina zwolnień L4 z kodem "C". Wzrost o blisko 45 proc. w stosunku do roku poprzedniego

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
W Polsce wzrasta liczba wystawianych zwolnień lekarskich z kodem "C". To niepokojący trend. Dlaczego?
lekarz, badania
Lawina zwolnień L4 z kodem "C". Wzrost o blisko 45 proc. w stosunku do poprzedniego roku
shutterstock

W Polsce dowodem potwierdzającym niezdolność pracownika do pracy z powodu choroby jest zaświadczenie lekarskie, potocznie nazywane zwolnieniem L4, które wystawione jest zgodnie z wzorem ZUS, zwykle w formie elektronicznej. Osoby ubezpieczone w ZUS mogą otrzymać zwolnienie lekarskie. Znajdziemy na nim odpowiedni kod (A, B, C, D lub E). Okazuje się, że w 2024 roku przybyło zwolnień lekarskich z kodem C, co jest szczególnie alarmujące.

Przybywa zwolnień L4 z kodem "C". Beneficjentami głównie mężczyźni

Jak wynika z danych ZUS, w 2024 r. wystawiono 9,5 tys. zaświadczeń z kodem C, co w porównaniu do roku 2023 dało wysoki wzrost – aż o 44,9 proc. W 2023 roku wystawiono bowiem takich zaświadczeń 6,6 tys.

Dominującą grupą wśród beneficjentów są mężczyźni. Kod "C" na zwolnieniu lekarskim dotyczy m.in. problemów psychicznych i zaburzeń zachowania, ale także schorzeń wynikających z nadmiernego spożycia alkoholu. Wymienia się tu m.in. marskość wątroby, wrzody żołądka i dwunastnicy, problemy z układem krążenia i oddechowym.

Jak wynika z danych ZUS, ponad 75 proc. zwolnień z kodem "C" wystawiono mężczyznom. To wzrost o 7,8 proc. w porównaniu do 2022 roku. W 2023 roku najwięcej zaświadczeń L4 z kodem "c" wydano mężczyznom w wieku 40-44 lata (18,7 proc.) i kobietom w wieku 30-34 lata (22,3 proc.).

Litery na zwolnieniu L4 – co oznaczają?

Na zwolnieniach lekarskich funkcjonuje pięć kodów literowych, od A do E. Każdy oznacza co innego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kod A dotyczy tej samej choroby co poprzednie zwolnienie, jeśli przerwa nie przekroczyła 60 dni.
Kod B odnosi się do ciąży.
Kod C związany jest z nadużyciem alkoholu.
Kod D dotyczy gruźlicy.
Kod E — chorób zakaźnych o długim okresie wylęgania (ponad 14 dni) oraz innych schorzeń, których symptomy mogą pojawić się po pewnym czasie.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link