Rośnie teraz w lasach. Leśnicy przestrzegają przed "babim uchem". Co to takiego?

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Wiosną przyroda budzi się do życia jednak w lasach pojawiają się nie tylko jadalne grzyby, ale także te trujące. Leśnicy z Nadleśnictwa Czarnobór przestrzegają przed piestrzenicą kasztanowatą nazywaną także "babim uchem".
las, grzyby
las, grzyby
Źródło zdjęcia w kwadracie: Facebook @Nadleśnictwo Czarnobór Lasy Państwowe
Shutterstock

Borowiki, koźlarze, rydze czy opieńki. Wiosną w lasach pojawiają się grzyby a w ślad za nimi grzybiarze - zarówno ci doświadczeni, jak i amatorzy. Jednak oprócz solidnych borowików szlachetnych, łatwych do znalezienia podgrzybków brunatnych, koźlarzy o charakterystycznym trzonku czy maślaka zwyczajnego o śluzowatej skórce znajdziemy w lasach także grzyby niebezpieczne dla naszego zdrowia. Leśnicy ostrzegają przed "babim uchem".

To nie smardz ale trująca piestrzenica kasztanowata

Od końca marca w polskich lasach można natknąć się na smardze. Grzyby te są niezwykle cenione, jednak są objęte ochroną. Jednocześnie, w tym samym czasie, można natrafić na myloną ze smardzem piestrzenicę kasztanowatą. Jest ona grzybem trującym.

Zbieranie smardzy, nazywanych "polskimi truflami", z uwagi na to, że są pod ochroną, jest niedozwolone. Zakaz ich zbierania obowiązuje w naturalnych stanowiskach, takich jak lasy, parki czy łąki. Zbierać można je z kolei na terenach ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek leśnych oraz terenów zieleni.

Leśnicy z Nadleśnictwa Czarnobór zalecają ostrożność. Na początku kwietnia w lasach pojawia się bowiem także wspomniana piestrzenica kasztanowata (Gyromitra esculenta) nazywana "babim uchem".

"To niezwykle charakterystyczny grzyb o pofałdowanej, ciemnobrązowej główce, który można spotkać w piaszczystych lasach sosnowych i świerkowych, na zrębach oraz uprawach leśnych" — czytamy w mediach społecznościowych nadleśnictwa. "Choć piestrzenica bywa mylona ze smardzem – grzybem jadalnym i objętym ochroną – należy zachować ostrożność! To gatunek trujący, zawierający substancję, która jest szkodliwa dla organizmu człowieka" — dodają leśnicy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wybierając się na grzybobranie warto więc zachować ostrożność. W lasach rosną grzyby łudząco podobne do jadalnych, ale silnie trujące. Poza "babim uchem" jest wśród nich także muchomor sromotnikowy, często mylony z czubajką kanią. Z kolei gąska tygrysowata może być łatwo pomylona z zielonką, a gołąbek wymiotny ze swoimi jadalnymi kuzynami. Dlatego przed zbiorem warto dobrze poznać wygląd poszczególnych gatunków lub zabrać ze sobą atlas grzybów, a w razie wątpliwości – lepiej zostawić okaz w lesie.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link