
Spis treści
Profilaktyka 40 Plus to program, który został uruchomiony w lipcu 2021 roku. Choć miał się zakończyć po pół roku był kilkukrotnie przedłużany. Przez dłuższy czas nie cieszył się popularnością, a dwumilionowego pacjenta resort zdrowia zanotował dopiero po blisko dwóch latach trwania Profilaktyki 40 Plus. Program wzbudził jednak duże zainteresowanie zwłaszcza w ostatnim czasie.
Profilaktyka 40 Plus – jak działa program?
Do wzięcia udziału w programie uprawnionych jest około 20 mln osób po 40. roku życia. Do końca 2024 roku e-skierowanie w ramach Profilaktyki 40 Plus odebrało 4,98 mln osób, a 4,08 mln z niego skorzystało i przebadało się. Program zyskał na popularności w ostatnim czasie. Tylko w grudniu 2024 roku skorzystało w niego 280 tys. osób.
Program oferuje badania diagnostyczne w ramach trzech pakietów: badania dla kobiet, dla mężczyzn i pakiet wspólny.
Badania dla kobiet i mężczyzn w ramach bezpłatnej profilaktyki
Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet zawiera:
morfologię krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,
stężenie glukozy we krwi,
AlAT, AspAT, GGTP - badania funkcji wątroby (enzymy wątrobowe),
poziom kreatyniny we krwi,
badanie ogólne moczu,
poziom kwasu moczowego we krwi,
krew utajoną w kale metodą immunochemiczną (iFOBT).
Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn zawiera te same badania dodatkowo poszerzone o PSA - swoisty antygen sterczowy całkowity.
Z kolei pakiet badań diagnostycznych wspólny obejmuje:
pomiar ciśnienia tętniczego,
pomiar masy ciała, wzrostu,
obwodu w pasie,
obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).
Nowy program od 1 maja 2025
Program Profilaktyka 40 Plus ma zostać zastąpiony przez inny program o nazwie "Moje zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej". Nowy program ma ruszyć 1 maja 2025 roku i ma być dostępny dla szerszej grupy osób oraz być oparty na wywiadzie i realizowany w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej.
W przypadku pacjentów w wieku 20-49 lat ma wprowadzić możliwość wykonywania profilaktycznych badań bilansowych raz na pięć lat, a w przypadku pacjentów powyżej 49 lat nie częściej niż raz na trzy lata.
Podstawą do wykonania badań ma być ankieta, którą będzie można wypełnić samodzielnie za pośrednictwem internetowego konta pacjenta (IKP) lub w placówce POZ z pomocą personelu. Na podstawie odpowiedzi pacjent otrzyma zestaw badań diagnostycznych, który będzie szerszy niż w dotychczasowym programie "Profilaktyka 40+". Po wykonanych badaniach pacjent spotka się z personelem medycznym i omówi wyniki. Dowie się, jakie zidentyfikowano czynniki ryzyka rozwoju chorób i otrzyma zalecenia dotyczące:
zdrowego stylu życia,
diety i aktywności fizycznej,
badań profilaktycznych,
indywidualne zalecenia wynikające ze stwierdzonych czynników ryzyka,
kalendarza szczepień zalecanych,
innych zalecanych interwencji prozdrowotnych.
Zakres wizyty podsumowującej będzie uzależniony od wyników badań oraz wieku pacjenta.