Inicjacja wyrobami tytoniowymi i nikotynowymi wśród starszych nastolatków. E-papierosy używką numer 1 [RAPORT]

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Polskie Towarzystwo Postępów Medycyny: Medycyna XXI przeprowadziło badanie dotyczące inicjacji wyrobami tytoniowymi i nikotynowymi wśród starszych nastolatków. Z danych PTPM wynika, że co drugi polski nastolatek w wieku od 16 do 19 lat próbował produktów z nikotyną, mimo obowiązującego zakazu sprzedaży osobom niepełnoletnim. E-papierosy używką numer 1.
e-papieros, uzależnienie, papierosy, nikotyna, dym
Inicjacja wyrobami tytoniowymi i nikotynowymi wśród starszych nastolatków. E-papierosy używką numer 1 [RAPORT]
Shutterstock

Inicjacja wyrobami tytoniowymi i nikotynowymi wśród starszych nastolatków

Z raportu "Używanie produktów nikotynowych" Polskiego Towarzystwa Postępów Medycyny: Medycyna XXI zrealizowanego we współpracy z IQS Think Forward wynika, że do spróbowania produktów z nikotyną przyznaje się 35 proc. 16-latków szesnastolatków, 47 proc. siedemnastolatków, 67 proc. osiemnastolatków i aż 70 proc. dziewiętnastolatków. Zdecydowana większość (80 proc.) wciąż ma kontakt z nikotyną. 63 proc. osób w wieku 16 - 19 lat wskazało e-papierosa jako pierwszy produkt z nikotyną po którego sięgnęło. Zaś po tradycyjnego papierosa sięgnęła co trzecia pytana osoba. Po saszetki i podgrzewacze tytoniu sięgnęło mniej niż 3 proc. starszej młodzieży (saszetki 2,7 proc., podgrzewacze 2,8 proc.).

E-papieros to używka numer 1 dla starszych nastolatków

Prezes Polskiego Towarzystwa Postępów Medycyny: Medycyna XXI prof. dr hab. med. Krzysztof J. Filipiak przekazał, że w badaniu sprawdzili jakich produktów nikotynowych i tytoniowych używa polska młodzież.

E-papieros to używka numer 1 dla starszych nastolatków, która zdecydowanie wypiera tradycyjne papierosy. Inne formy konsumpcji tytoniu i nikotyny mają marginalny udział wśród nieletnich. Odsetek uczniów szkół ponadpodstawowych korzystających obecnie z podgrzewaczy tytoniu i saszetek nikotynowych jest podobny – mniej niż 3 procent. Większość nastolatków woli e-papierosy od saszetek nikotynowych, mimo że dobrze znają ten ostatni produkt. 56 proc. badanych potwierdziło, że wie czym jest i jak działa saszetka nikotynowa. 24 proc. młodzieży słyszało o saszetkach, a tylko 20 proc. nie wie czym są – skomentował wyniki badań Filipiak. Dodał, że to e-papieros nie tylko najczęściej inicjuje do nałogu, ale później jest tym produktem, z którego młodzi korzystają najczęściej.

Zagrożenia związane z korzystaniem z e-papierosów

W przypadku aromatyzowanych, słodkich e-papierosów ryzyko negatywnych skutków zdrowotnych jest dodatkowo zwiększone. To jedyny tak liberalnie traktowany przez polskie ustawodawstwo produkt z Chin o nieweryfikowanym przez zewnętrzne podmioty składzie. Polskie państwo, dopuszczając te urządzenia do sprzedaży, opiera się jedynie na deklaracjach importerów i producentów – przekazał prof. PIM MSWiA, dr hab. med. Piotr Korczyński kierujący Kliniką Pulmonologii, Pulmonologii Onkologicznej i Transplantologicznej MSWiA w Warszawie.

Badanie przeprowadzono metodą CAWI na próbie n=2500 osób w wieku 16-19 lat z całej Polski. CAWI - computer assisted web interview - to wspomagany komputerowo wywiad, w którym ankiety są wypełniane przez respondentów online, poprzez dedykowaną stronę internetową. Badanie wykonał Instytut IQS Think Forward. Uczestnicy prowadzonych badań są weryfikowani poprzez podany email oraz numer telefonu. W badaniach tych mogą brać udział osoby, które ukończyły 16 lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Raport "Używanie produktów nikotynowych. Badanie młodzieży w Polsce rozszerzone o saszetki nikotynowe" dostępny jest na stronie Polskiego Towarzystwa Postępów Medycyny – MEDYCYNA XXI

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Newsletter
Drukuj
Skopiuj link