Dwa ogniska WZW typu A w Polsce. Komunikat GIS

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
W Polsce zidentyfikowano dwa ogniska zakażeń WZW typu A - w województwie podlaskim i lubuskim. Łącznie stwierdzono ok. 30 przypadków.
lekarz
Dwa ogniska WZW typu A w Polsce. Komunikat GIS
ShutterStock

We wtorek podczas konferencji prasowej, szef GIS Paweł Grzesiowski poinformował, że w tym roku liczba przypadków WZW typu A jest dwukrotnie wyższa niż w analogicznym okresie 2024 roku. - W 2024 roku o tej porze mieliśmy ok. 50 przypadków zakażeń WZW typu A. Natomiast w tym roku liczba zakażeń jest dwukrotnie wyższa - zaznaczył.

Szef GIS wyjaśnił, że obecnie w województwie podlaskim zakażonych jest około 10 osób, a w województwie lubuskim - około 20 osób. Choroba może rozwijać się przez osiem tygodni i często przebiega bezobjawowo, co utrudnia jej wykrycie. Osoby chore mogą nawet o tym nie wiedzieć, ponieważ mogą mieć objawy niespecyficzne.

Wdrożono działania zapobiegawcze

W ramach działań mających na celu wygaszenie ogniska epidemicznego w województwie lubuskim zaszczepiono już 500 osób. Grzesiowski zaznaczył, że choć liczba nowych zgłoszeń maleje, ostateczne wygaszenie ognisk będzie możliwe najwcześniej dwa miesiące po ostatnim zarejestrowanym przypadku.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A – drogi zakażenia

Wirusowe zapalenie wątroby typu A znane jest również jako żółtaczka pokarmowa. Choroba atakuje wątrobę powodując stan zapalny, który może prowadzić do czasowego jej uszkodzenia.

Wirus HAV przenosi się głównie drogą fekalno-oralną, co oznacza, że do zakażenia dochodzi przez spożycie skażonej żywności lub wody. Do najczęstszych źródeł infekcji należą nieumyte owoce i warzywa, niedogotowane owoce morza, kontakt z osobą zakażoną (np. poprzez dotykanie tych samych przedmiotów), a także spożywanie posiłków przygotowanych w niehigienicznych warunkach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na zakażenie WZW A najbardziej narażone są osoby podróżujące do krajów o niskim standardzie sanitarnym, dzieci uczęszczające do żłobków i przedszkoli, pracownicy służby zdrowia oraz osoby mające kontakt z zakażonymi.

Objawy żółtaczki pokarmowej

WZW A może przebiegać bezobjawowo, zwłaszcza u dzieci. U dorosłych jednak choroba daje zwykle wyraźne symptomy. Po okresie inkubacji, trwającym od 15 do 50 dni, pojawiają się osłabienie i zmęczenie, bóle mięśni i stawów, gorączka, nudności, wymioty, brak apetytu, a także bóle brzucha, zwłaszcza w okolicy wątroby, zażółcenie skóry i białek oczu oraz ciemne zabarwienie moczu i odbarwiony stolec.

Choroba zazwyczaj trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy i w większości przypadków kończy się pełnym wyzdrowieniem, nie przechodząc w stan przewlekły. Powikłania, takie jak zapalenie wątroby, występują rzadko, głównie u osób starszych i z osłabionym układem odpornościowym.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Newsletter
Drukuj
Skopiuj link