Od 19 marca 2025 r. dłuższy urlop macierzyński dla rodziców wrześniaków i dzieci hospitalizowanych. Uzupełniający urlop macierzyński: dla kogo, wymiar, ile płatny, wniosek

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Dłuższy urlop macierzyński dla rodziców wrześniaków i dzieci hospitalizowanych. Zmiany w przepisach od 19 marca 2025 r. Kto skorzysta z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego? Przez ile tygodni będzie można przebywać na uzupełniającym urlopie macierzyńskim?
noworodek
Od 19 marca 2025 r. dłuższy urlop macierzyński dla rodziców wrześniaków i dzieci hospitalizowanych. Uzupełniający urlop macierzyński: dla kogo, wymiar, ile płatny, wniosek
shutterstock

Chodzi o ustawę z 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Nowela ta wprowadziła uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków oraz dzieci wymagających dłuższej hospitalizacji po narodzinach. Przepisy te wejdą w życie 19 marca 2025 r.

Uzupełniający urlop macierzyński: wymiar

Zgodnie z nowymi przepisami, pracownica albo pracownik – ojciec wychowujący dziecko ma prawo bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego – w przypadku urodzenia dziecka:

  • przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 15. tygodnia po porodzie;
  • po ukończeniu 28. tygodnia ciąży i przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000 g – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8. tygodnia po porodzie;
  • po ukończeniu 37. tygodnia ciąży i jego pobytu w szpitalu, pod warunkiem że pobyt dziecka w szpitalu po porodzie będzie wynosił co najmniej 2 kolejne dni, przy czym pierwszy z tych dni będzie przypadał w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5. dnia do upływu 8. tygodnia po porodzie.
Ważne

W przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie przy ustalaniu wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego należy uwzględnić wagę dziecka o najniższej masie urodzeniowej oraz okres pobytu w szpitalu dziecka najdłużej hospitalizowanego.

Uzupełniający urlop macierzyński: ile płatny

Za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego przysługuje zasiłek macierzyński na zasadach określonych w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Wynagrodzenie za czas tego urlopu będzie wynosiło 100 proc.

Uzupełniający urlop macierzyński: wniosek

Uzupełniający urlop macierzyński będzie przyznawany jednorazowo na wniosek. Wniosek będzie trzeba złożyć w terminie nie krótszym niż 21 dni przed zakończeniem korzystania z urlopu macierzyńskiego. Pracodawca będzie musiał uwzględnić wniosek. Do wniosku będzie trzeba dołączyć m.in. zaświadczenie wydane przez szpital, które będzie zawierało informacje o okresie pobytu dziecka w szpitalu oraz o urodzeniu dziecka:

  • przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g;
  • po ukończeniu 28. tygodnia ciąży i przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000 g;
  • po ukończeniu 37. tygodnia ciąży.
Dalszy ciąg materiału pod wideo
©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Newsletter
Drukuj
Skopiuj link