![Tabletka](https://g.infor.pl/p/_files/37154000/tabletka-37154044.jpg)
Spis treści
37 lat temu badanie wykazało, że aspiryna rozrzedza krew i może być wsparciem dla chorych, którym grozi ostry zespół wieńcowy. O ile jednak aspiryna może być pomocna w przypadku pacjentów z konkretnymi schorzeniami kardiologicznymi, o tyle jej stosowanie sprawdza się tylko w przypadku osób chorujących na serce, a nie gdy jest stosowana "profilaktycznie" u zdrowych osób. W przypadku zdrowych osób może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.
Aspiryna może spowodować krwawienia zagrażające życiu
W 1988 roku w "New England Journal of Medicine" zostały opublikowane wyniki badań, które wykazały, że u osób w wieku 40-84 lat, które przyjmowały aspirynę o 44 proc. spadła liczba zawałów serca. Także w Polsce pojawiły się preparaty dostępne bez recepty z aspiryną w niewielkiej, tzw. kardiologicznej dawce.
Kolejne badania wykazywały jednak, że codzienne przyjmowanie małych dawek aspiryny może zwiększać ryzyko krwawień w żołądku, jelitach i mózgu i że niektóre mogą zagrażać życiu. Regularne rozrzedzanie krwi, zwłaszcza u seniorów, może mieć poważne konsekwencje. Wiele osób źle toleruje lek, co widać choćby za sprawą siniaków powstających "bez przyczyny".
Aspiryna – kiedy ma zastosowanie?
Przyjmowanie aspiryny powinno być zlecone przez lekarza i przez niego nadzorowane. Zdarza się, że lekarze przepisują małe dawki aspiryny osobom po zawale serca, udarze mózgu czy epizodzie migotania przedsionków. Samodzielne stosowanie aspiryny może być nie tylko szkodliwe ze względu na ryzyko powikłań i zagrażających życiu krwawień. Nie potwierdzono także jego skuteczności.
Regularne stosowanie aspiryny. Opinia lekarza
Jak mówi w rozmowie z serwisem Poradnik Zdrowie Joanna Zambonelli, specjalistka medycyny rodzinnej, zdarza się, że pacjent pytany przeze nią o regularnie przyjmowane leki, przyznaje, że przyjmuje aspirynę jednak zwykle deklaruje, że zalecił ją kardiolog.