Powstał test wykrywający raka jelita grubego. Ma 90 proc. skuteczności

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych na świecie. Rozwija się w błonie śluzowej jelita grubego, często na bazie łagodnych polipów, które z czasem mogą ulec zezłośliwieniu. W ostatnim czasie naukowcy z Wielkiej Brytanii opracowali innowacyjny test DNA, który pozwala w 90 proc. określić ryzyko zachorowania na raka jelita grubego u pacjentów z chorobą zapalną jelit.
lekarz opieka medyczna szpital choroba leczenie
Powstał test wykrywający raka jelita grubego. Ma 90 proc. skuteczności
shutterstock

Innowacyjny test polega na pobraniu próbki tkanki i pozwala przewidzieć ryzyko wystąpienia choroby w ciągu pięciu lat. Naukowcy mają nadzieję na dalszy rozwój metody, dzięki czemu możliwe byłoby wykrywanie ryzyka na podstawie próbki krwi.

Ta grupa jest szczególnie narażona na wystąpienie raka jelita grubego

Pacjenci ze schorzeniami takimi jak choroba zapalna jelit, obejmująca chorobę Leśniewskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego, są szczególnie narażeni na rozwój raka jelita grubego - choć nie zawsze musi się on u nich pojawić.

Schorzenia te prowadzą do przewlekłego stanu zapalnego przewodu pokarmowego. Jest to reakcja autoimmunologiczna organizmu, która może wywoływać zaczerwienienie, obrzęk i ból.

Dla wykrycia zmian przednowotworowych, które mogą prowadzić do raka kluczowe są regularne badania diagnostyczne. W przypadku wykrycia zmian, istnieje 30 proc. ryzyko rozwinięcia się nowotworu w ciągu 10 lat. Nowy, opracowany właśnie przez naukowców test DNA, może znacznie ułatwić podejmowanie decyzji o dalszym leczeniu.

Naukowcy odkryli nowe możliwości diagnostyczne

Profesor Trevor Graham z Institute of Cancer Research w Londynie podkreśla, że u większości pacjentów z chorobą Leśniewskiego-Crohna i wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego nie rozwinie się rak jelita grubego. Jednak ci, u których wykryto zmiany przednowotworowe, stoją przed trudnym wyborem: poddać się operacji usunięcia fragmentu jelita lub monitorować zmiany, licząc na wczesne wykrycie raka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Żadna z tych opcji nie jest komfortowa" – przyznaje. Nowy test DNA może znacznie ułatwić podjęcie decyzji, co ma ogromne znaczenie dla pacjentów. Wczesne wykrycie zmian nowotworowych poprawia rokowania, a badania genetyczne stają się coraz bardziej dostępne dzięki spadającym kosztom.

Choroby zapalne jelit - skąd się biorą?

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego objawia się stanem zapalnym wyściółki jelita grubego, który jest powierzchniowy, ale może obejmować znaczną część jelita. Mogą pojawić się również krwawiące, wydzielające śluz wrzody błony śluzowej.

Choroba Leśniewskiego-Crohna może z kolei wystąpić w dowolnej części jelit, ale najczęściej dotyczy jelita krętego i grubego. Stan zapalny jest punktowy i może sięgać głęboko w warstwy ścian jelita.

Przyczyny chorób zapalnych jelit nie są do końca znane. W ich kontekście często wymienia się predyspozycje genetyczne oraz nieprawidłową reakcję układu odpornościowego na drobnoustroje, np. niektóre bakterie jelitowe. Wśród objawów są m.in. biegunki, bóle brzucha, utrata masy ciała, zmęczenie oraz krew w stolcu.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Newsletter
Drukuj
Skopiuj link