Spis treści
Jesienią 224 r. Modern Healthcare Institute opublikował raport, z którego wynika, że robotami ogólnochirurgicznymi - da Vinci, Versius, Senhance - wykonano w 2023 roku w Polsce ponad 10,1 tysięcy operacji, spośród których większość (69 proc.) stanowiły nadal zabiegi prostatektomii. Ponad 12 proc. zabiegów robotowych stanowiły operacje ginekologiczne, głównie raka macicy, a ponad 8 proc. – to gastroenterologia, czyli operacje raka jelita grubego i odbytnicy. Zabiegi w asyście robota da Vinci w 2023 roku przeprowadzano w 45 szpitalach, system Versius wykorzystywało 13 szpitali a jeden szpital pracował na systemie Senhance.
Sprawa z Rzeszowa
Niedawno portal onet.pl opisał sprawę szpitala w Rzeszowie. Były lekarz tej placówki zeznał w sądzie, iż ówczesny dyrektor lecznicy wykonywał operacje robotyczne bez odpowiedniego doświadczenia. "Proszę sobie wyobrazić, że na 100 pacjentów 60 wychodziło z nowotworem" - cytuje Onet zeznania dr. Pawła Wisza.
"Pacjenci byli królikami doświadczalnymi"?
Urolog specjalizujący się w operacyjnym leczeniu raka prostaty z wykorzystaniem robota da Vinci był świadkiem w sprawie nieprawidłowości finansowych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie. Mówiono także o nieudanych operacjach robotowej, wykonywanych przez byłego dyrektora placówki.
W opinii dr. Wisza, którą przedstawiono w sądzie, jego ówczesny przełożony przyjmował pacjentów mimo braku doświadczenia, a "pacjenci byli królikami doświadczalnymi". Pytany o to przez Onet dr Janusz Ławiński odpiera zarzuty. Tłumaczy, że to zemsta jego byłego współpracownika za utratę pracy w rzeszowskiej lecznicy.
Portal Rynek Zdrowia zapytał o sprawę Rzecznika Praw Pacjenta. Jak twierdzi rzeczniczka prasowa RPP Anna Hernik-Solarska, do Rzecznika wpływały już sygnały dotyczące nieprawidłowości przy zabiegach z wykorzystaniem chirurgii robotowej. "Żadna ze spraw przekazanych do biura Rzecznika Praw Pacjenta nie dotyczyła zabiegów wykonanych robotem da Vinci w placówce w Rzeszowie" - informuje RPP. Zapowiada jednak wyjaśnienie tej sprawy i wszczęcie postępowania na podstawie doniesień medialnych.
Uszkodzenie pęcherza, przecięcie aorty
W 2024 roku w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta prowadzone były cztery sprawy indywidualne dotyczące operacji z wykorzystaniem robotów:
- uszkodzenia pęcherza podczas zabiegu robotem Da Vinci - trwa postępowanie wyjaśniające, sprawa jest w toku;
- wykorzystania robota da Vinci do zabiegów onkologicznych - w tym przypadku było zapytanie, biuro udzieliło odpowiedzi;
- pacjentki, która udała się do szpitala na biopsję guza oraz sądziła, że będzie to jednodniowa hospitalizacja, tymczasem wykonano jej operację z użyciem robota. W trakcie zabiegu doszło do przecięcia aorty, zlokalizowanej przy guzie - trwa postępowanie wyjaśniające, sprawa jest w toku;
- wystąpienie do podmiotu w sprawie trzykrotnego przesunięcia terminu operacji prostaty (awaria robota da Vinci, szkolenie personelu, awaria ogrzewania bloku, art. 47.1.9a ustawy o prawach pacjenta, sprawa zakończona).