Spis treści
Szpital Kliniczny im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie oferuje SLOT, czyli Program Specjalistycznego Leczenia Otyłości. Placówka dysponuje także supermikroskopem chirurgicznym MM51, który znajduje zastosowanie w nowoczesnej chirurgii zajmującej się leczeniem obrzęku limfatycznego.
Program Specjalistycznego Leczenia Otyłości
Szpital Orłowskiego zaprasza pacjentów, którzy borykają się z otyłością na specjalistyczne leczenie. Jak informuje, jest on obecnie jedynym ośrodkiem, który zapewnia skoordynowaną, specjalistyczną opiekę na każdym etapie diagnostyki i leczenia otyłości - wraz z monitorowaniem uzyskanych efektów.
Lekarze w zależności od wskazań oferują pacjentom spersonalizowany plan leczenia: niefarmakologiczny, farmakologiczny lub operacyjny. By zgłosić się do programu należy zadzwonić pod nr 502 090 995. By się zarejestrować trzeba mieć skierowanie do oddziału chorób wewnętrznych ze wskazanym rozpoznanie wg ICD 10 - E66 - otyłość.
Nowoczesne metody leczenia obrzęku limfatycznego
Szpital im. prof. W. Orłowskiego oferuje także nowoczesne leczenie pacjentom z obrzękiem limfatycznym. Placówka dysponuje supermikroskopem o wysokich parametrach i możliwościach technologicznych, a oferuje je w ramach kontraktu z NFZ.
Supermikroskopy znajdują zastosowanie m.in. w operacjach rekonstrukcyjnych, ponieważ pozwalają na wizualizację takich struktur anatomicznych jak naczynia tętnicze, żylne i chłonne oraz nerwy o średnicy poniżej 0,8 mm. Zakres roboczy supermikroskopów pozwala na uzyskanie powiększenia do 57-77x przy zachowaniu wysokiej rozdzielczości optycznej.
W szpitalu wykorzystywane są także inne supermikroinstrumenty dedykowane do wykonywania zespoleń super-mikrochirurgicznych. Umożliwiają one przeprowadzanie zabiegów wymagających użycia najmniejszych dostępnych na świecie szwów i przeprowadzenia zespoleń naczyniowych o średnicy poniżej 0,75 mm.
Obrzęk limfatyczny – co to takiego?
Obrzęk limfatyczny to obrzęk tkanek wywołany zastojem chłonki. Może prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego z powodu hipoplazji lub zamknięcia albo przerwania naczyń limfatycznych.
Wyróżnia się obrzęk limfatyczny pierwotny i wtórny. O ile przyczyną obrzęku limfatycznego pierwotnego są nieprawidłowo wykształcone węzły chłonne, o tyle bardziej złożoną kwestią są przyczyny wtórnego obrzęku. Zalicza się do nich m.in. przewlekłą niewydolność żylną, leki, operacje i inne czynniki.
Kto może skorzystać?
Z programu mogą skorzystać pacjenci na NFZ, których zdrowie tego wymaga. Jak informuje dr hab. prof. UM Monika Burzyńska z warszawskiej placówki, kwalifikacja odbywa się na podstawie stanu klinicznego pacjenta, który w pierwszej kolejności trafia do Poradni Chirurgii Plastycznej. Termin oczekiwania jest różny w zależności od rodzaju skierowania, schorzenia - od miesiąca do ponad roku.