Spis treści
To pierwsze badanie opublikowane w European Heart Journal - Cardiovascular Imaging, które bada związek między cechami osobowości a stanem serca. Według badań naukowców, niektóre cechy charakteru, takie jak np. impulsywność czy skłonność do gniewu, mogą zwiększać ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Jak sobie z tym radzić?
Jak cechy osobowości wpływają na ryzyko zawału i udaru?
Naukowcy przeanalizowali dane od pół miliona osób z UK Biobank pod kątem informacji genetycznych i zdrowotnych. Naukowcy obserwowali strukturę i funkcje serca, a następnie porównali je z wynikami neurotoksyczności, takimi jak niestabilność emocjonalna, nadmierne zamartwianie się, a także lęk, drażliwość i smutek.
Jak poinformowało British Heart Foundation, badacze doszli do wniosku, że wyższy wynik neurotyczności był związany ze zmianami w sercu, m.in. zmniejszeniem jego objętości i pogrubieniem struktury narządu. Jaki wpływ może to mieć na zdrowie? - Te cechy powodują, że serce pompuje krew gorzej. Jest to typowe dla "starszych" serc – czytamy.
Jakie cechy osobowości mogą negatywnie wpływać na zdrowie serca?
Jednym z odkryć naukowców było to, że u kobiet wyższy wynik neurotyczności związany był ze zmienioną strukturą mięśnia sercowego. Może to wskazywać na włóknienie - bliznowacenie tkanki serca. Z kolei w przypadku mężczyzn wyższe wyniki neurotyczności były związane ze zwiększoną sztywnością aorty. - Stany te są wczesnymi wskaźnikami zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak zawały serca i udary – wyjaśnia British Heart Foundation.
"Wiemy, że życie z zaburzeniami psychicznymi może zwiększać ryzyko chorób serca i układu krążenia, a te ważne badania pokazują, że pewne cechy osobowości, które mogą być wczesnymi objawami zaburzeń psychicznych, mogą prowadzić do zmian w sercu, które są równoznaczne ze starzeniem się serca" – stwierdził prof. James Leiper z BHF.
Już wcześniej badania wykazały, że kobiety z problemami ze zdrowiem psychicznym są bardziej narażone na niewydolność serca, podczas gdy mężczyźni są w grupie ryzyka choroby wieńcowej i zawału serca.
Jak sobie radzić gdy jesteś w grupie ryzyka?
Skoro wiemy, że niektóre cechy osobowości mogą zwiększać ryzyko udaru i zawału serca, możemy wprowadzić zmiany w stylu życia, które zmniejszą to zagrożenie. W przypadku osób skłonnych do impulsywności, nadmiernego stresu czy tłumienia emocji, często występuje przewlekłe napięcie, które może mieć negatywne skutki dla układu sercowo-naczyniowego.
To sprawia, że ważnym elementem profilaktyki jest nauka radzenia sobie ze stresem, np. w postaci opanowania technik relaksacyjnych, medytacji, ćwiczeń oddechowych czy jogi. Pomocna może być także psychoterapia. Nie warto zapominać również o zdrowym trybie życia w postaci regularnej aktywności fizycznej i diecie bogatej w warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste.