Pasty do zębów z probiotykami. Czy warto je stosować? Stomatolożka odpowiada

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Właściwe dbanie o jamę ustną zapobiega próchnicy, chorobom dziąseł i nieświeżemu oddechowi, a także wpływa na ogólne zdrowie organizmu, zmniejszając ryzyko chorób serca czy cukrzycy. Regularna higiena jamy ustnej pomaga zachować zdrowy uśmiech, komfort codziennego funkcjonowania i unikać kosztownych zabiegów dentystycznych w przyszłości. Czym jest pasta do zębów z probiotykami? Czy warto po nią sięgnąć?
pasta do zębów zęby mycie zębów higiena jamy ustnej
Pasty do zębów z probiotykami. Czy warto je stosować? Stomatolożka odpowiada
Shutterstock

Pasta z probiotykami – co to takiego?

Pasta do zębów z probiotykami łączy w sobie tradycyjne składniki czyszczące z bakteriami wspierającymi zdrowie mikroflory. W przeciwieństwie do standardowych past, które często eliminują zarówno szkodliwe, jak i korzystne bakterie, pasta probiotyczna pomaga zachować równowagę mikrobiomu w jamie ustnej.

Czy warto używać probiotycznych past do zębów?

Jak wyjaśnia serwisowi Poradnik Zdrowie lek. dent. Agnieszka Juśkiewicz z Medicover, mikrobiom jamy ustnej to ogrom różnorodnych bakterii, grzybów i wirusów, a u ludzi wyróżniono ponad 700 gatunków mikrobów, które mogą zasiedlać jamę ustną, przy czym jednoczasowo może być ich nawet 100.

"Wśród nich znajdują się bakterie korzystne dla naszego zdrowia (tzw. komensale), bakterie neutralne, ale też bakterie chorobotwórcze" – podkreśliła i dodała, że podstawą jest zachowanie równowagi, w której ani te groźne, ani te dobre nie dominują i wzajemnie się ograniczają. Jej zdaniem, równowagę łatwo jednak zaburzyć np. zapominamy o umyciu zębów, nie nitkujemy, palimy papierosy czy źle się odżywiamy.

Lek. Juśkiewicz dodała, że pasty z probiotykami zawierają przebadane szczepy bakterii głównie kwasu mlekowego, które wpływają korzystnie na mikrobiom jamy ustnej, tym samym przywracając zachwianą równowagę.

Kiedy stosować pasty z probiotykiem?

Przeznaczeniem tego rodzaju past do zębów jest m.in. profilaktyka i wspomaganie terapii chorób dziąseł, a także przeciwdziałanie nieświeżemu oddechowi. Znajdują także zastosowanie po kuracji antybiotykowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto, badania wykazały, że ograniczają rozwój patogenów, takich jak S. mutans, czyli bakterii odpowiedzialnej za próchnicę oraz drożdżaka Candida albicans, który może szybko rozrosnąć się w trakcie kuracji antybiotykowej, dając takie objawy jak afty, pleśniawki, zaczerwienione i podrażnione śluzówki jamy ustnej.

Pasty probiotyczne – dla kogo?

Zdaniem lek. Juśkiewicz, pasty probiotyczne mogą być stosowane przez osoby szczególnie narażone na problemy ze zdrowiem jamy ustnej np. pacjenci z cukrzycą, nadciśnieniem, kobiety w trakcie menopauzy, osoby przyjmujące określone grupy leków, które wpływają na ograniczenie wydzielanej śliny, albo których skutkiem ubocznym jest przerost dziąseł.

"Mogą po nie sięgać pacjenci noszący protezy zębowe oraz ci z implantami zębów. Będą wskazane także po kuracji antybiotykowej. Mogą być pomocne przed i po wyjeździe do tropikalnych krajów lub innych destynacji, gdzie zarówno miejscowa flora bakteryjna jest inna od domowej, jak i higiena może być utrudniona” – podsumowała.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link