33. Finał WOŚP gra dla hematologii i onkologii dziecięcej. Co wiemy o tych dziedzinach medycyny?

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Tegoroczna Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra pod hasłem: "Gramy na zdrowie!". Celem jest wsparcie onkologii i hematologii dziecięcej, a motywem przewodnim jest bezpieczeństwo i zdrowie dzieci. To już 33. finał WOŚP. Co wiemy o hematologii i onkologii dziecięcej?
33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy gra Będziemy gra dla onkologii i hematologii dziecięcej
33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy gra Będziemy gra dla onkologii i hematologii dziecięcej
shutterstock

Sercem wydarzenia będzie miasteczko, które powstaje na błoniach PGE Narodowego. Zebrane w tym roku środki zostaną wydane na sprzęt dla 18 oddziałów onkologii dziecięcej i hematologii, a także pięciu oddziałów neurochirurgii onkologicznej. Pieniądze trafią także do hospicjów.

O zakupach decydują komisje

O wszystkich zakupach decydują komisje składające się z ekspertów w danych dziedzinach medycyny. Kupowane są sprzęty bardzo potrzebne i unikalne, fundacja stawia przede wszystkim na ich jakość, cena nie odgrywa zasadniczej roli, jak to jest w przetargach publicznych.

Ile już zebrał WOŚP?

W ciągu 32 Finałów WOŚP zebrała blisko 2,3 miliardy złotych i kupiła 74,5 tysiąca urządzeń. Ostatnią zbiórkę - w styczniu 2024 roku - dedykowano chorobom płuc. Dzięki zaangażowaniu Sztabów i sympatyków Fundacji udało się zebrać 281 879 118,07 PLN.

Co wiemy o hematologii i onkologii dziecięcej?

Pediatryczni hematolodzy onkolodzy diagnozują, leczą i opiekują się dziećmi i nastolatkami z następującymi schorzeniami: nowotwory, w tym białaczki, chłoniaki, guzy mózgu, guzy kości i guzy lite. Choroby komórek krwi, w tym zaburzenia białych krwinek, czerwonych krwinek i płytek krwi.

Jak informuje portal zwrotnikraka.pl najmłodsi najczęściej chorują na białaczkę – stanowi ona 26 proc. wszystkich chorób nowotworowych wieku dziecięcego. Następnie występują nowotwory układu krwiotwórczego (chłoniak Hodgkina i chłoniaki nieziarnicze) stanowiące 16 proc., guzy mózgu – 22 proc. a 30 proc. to pozostałe nowotwory lite. Szacuje się, że każdego roku w Polsce diagnozę "nowotwór złośliwy" stawia się u około 1200, 1300 dzieci.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trudności w postawieniu szybkiej diagnozy mogą wynikać z tego, że choroby nowotworowe u dzieci są dość rzadkie. To zaledwie 1,5 proc. nowotworów występujących w całej populacji. Dlatego tak ważna jest nowoczesna i szybka diagnostyka.

Około 70-80 proc. dzieci z nowotworem zostaje wyleczonych, głównie dzięki kompleksowej terapii, na którą składają się cytostatyki, radioterapia i leczenie chirurgiczne.

"Onkologia dziecięca ma duże potrzeby sprzętowe"

"Onkologia, a szczególnie onkologia dziecięca należy do dyscyplin rozwijających się dynamicznie. Dlatego potrzeby sprzętowe mamy bardzo duże. Patrząc na historię działań WOŚP, to ostatnia zbiórka na rzecz onkologii odbyła się dziesięć lat temu, a piętnaście była zbiórka na wczesną diagnostykę chorób nowotworowych u dzieci. Także dlatego zareagowałem dużą radością, bo przy okazji WOŚP mówimy też o problemach onkologii dziecięcej, a to kwestia życiowa dla sporej części naszych pacjentów" - powiedział prof. dr. hab. n. med. Jan Styczyński, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej, portalowi bydgoszczinfrmuje.pl.

"Onkologia dziecięca to nie tylko odpowiednie kliniki zajmujące się leczeniem pacjentów, ale również szereg oddziałów i zakładów diagnostycznych współpracujących z nami w zakresie diagnostyki i monitorowania przebiegu leczenia pacjenta, również leczenia wspomagającego. Diagnostyką onkologiczną zajmują się laboratoria, patomorfologia, radiologia, genetyka - szczególnie genetyka molekularna, radioterapia, rehabilitacja, chirurgia dziecięca, oddziały intensywnej terapii" - tłumaczył prof. Jan Styczyński.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.