Osoby z ADHD żyją krócej? Zaskakujące wyniki badań

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Dorośli ze zdiagnozowanym ADHD mogą żyć krócej niż ich rówieśnicy, którzy nie mają tego zaburzenia – wynika z analizy opublikowanej w czasopiśmie "British Journal of Psychiatry".
znajomi spotkanie
Zaskakujące wyniki badań. Osoby z ADHD mogą żyć krócej nawet 11 lat?
ShutterStock

ADHD u dorosłych (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) to zaburzenie neurozwojowe, które - choć kojarzone jest głównie z dziećmi - często utrzymuje się lub jest diagnozowane również w dorosłym życiu.

ADHD u dorosłych – jak się objawia?

ADHD charakteryzuje się trudnościami w koncentracji, impulsywnością oraz nadmierną aktywnością, choć u dorosłych objawy te mogą przejawiać się w inny sposób niż u dzieci. Na przykład trudności w organizacji, prokrastynacja, niestabilność emocjonalna czy brak zdolności do utrzymania uwagi na jednej czynności przez dłuższy czas mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie, zarówno w pracy, jak i w relacjach. Wiele osób z ADHD dorosłych zmaga się z poczuciem przytłoczenia obowiązkami i nieustannym wrażeniem, że "nie nadążają", co często prowadzi do niskiego poczucia własnej wartości lub frustracji.

U dorosłych ADHD może również objawiać się impulsywnym podejmowaniem decyzji, trudnością w kontrolowaniu emocji i chronicznym poczuciem niepokoju. Często bywa nierozpoznane, ponieważ wiele osób przypisuje swoje trudności stresowi, brakowi motywacji lub cechom osobowości, zamiast łączyć je z tym zaburzeniem. Diagnoza ADHD u dorosłych wymaga dokładnego wywiadu medycznego, ponieważ objawy mogą współwystępować z innymi zaburzeniami, takimi jak lęk czy depresja.

ADHD czyli… większa skłonność do podejmowania niebezpiecznych aktywności?

Według przypuszczeń naukowców, osoby z ADHD - ze względu na większą impulsywność - mają większą skłonność do angażowania się w niebezpieczne aktywności. Także te zagrażające życiu, przez co niektórzy z nich mogą umierać przedwcześnie. Postanowili to sprawdzić naukowcy z University College w Londynie.

Zbadali oni anonimowe dane pochodzące od ponad 30 tys. pacjentów podstawowej opieki zdrowotnej w Wielkiej Brytanii, u których zdiagnozowano ADHD. W kolejnym kroku porównali je z danymi 300 390 pacjentów bez ADHD. Osoby te dobrano m.in. pod względem wieku i płci.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nawet o 11 lat krótsza oczekiwana długość życia

Po przeanalizowaniu danych okazało się, że mężczyźni z ADHD mieli krótszą oczekiwaną długość życia o od 4,5 do 9 lat, a kobiety o od 6,5 do aż 11 lat. Jak zauważyła główna autorka badania dr Liz O'Nions, choć wiele osób z ADHD żyje długo i zdrowo, to odkrycie, iż przeciętnie żyją krócej niż powinny, wskazuje na zaniedbania w zakresie opieki i wsparcia. Jak podkreśliła dr O'Nions, niezwykle istotne jest odkrycie przyczyny przedwczesnych zgonów, by móc opracować strategie zapobiegające im w przyszłości.

Autorzy badań zaznaczyli, że z uwagi na to, że nie posiadali informacji na temat przyczyn śmierci pacjentów, nie mogli ocenić, która przyczyna odpowiada w największym stopniu za przedwczesne zgony osób z ADHD.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link