Bardzo zakaźna choroba tuż za granicami Polski. Inna już tu jest

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Obecność śmiertelnego dla bydła wirusa niespełna dwa tygodnie temu wykryto w Niemczech, 70 kilometrów od granicy z Polską. Trwają wzmożone kontrole i działają bramki dezynfekcyjne. Czy wirus jest niebezpieczny dla ludzi? W naszym kraju wykryto za to ogniska zakażeń inną, bardzo niebezpieczną chorobą.
Na razie nie ma planów dodatkowych kontroli, ale zagrożenie jest realne
Na razie nie ma planów dodatkowych kontroli, ale zagrożenie jest realne
shutterstock

Zgodnie z Komunikatem Głównego Lekarza Weterynarii, w dniu 10 stycznia 2025 r. na terenie Niemiec potwierdzono pierwsze od 37 lat trzy przypadki pryszczycy u wołów domowych, utrzymywanych hobbystycznie w gospodarstwie zlokalizowanym w odległości około 70 km od granicy z Polską, w gminie Hoppegarten, w powiecie Maerkisch-Oderland, kraju związkowym Brandenburgia.

Choroba wysoce zakaźna

Zdarzenie to stanowi alert o zasięgu międzynarodowym ze względu na fakt, że pryszczyca jest chorobą wysoce zaraźliwą, która powoduje ogromne straty w przemyśle mięsnym oraz hodowli.

Pryszczyca (Foot and mouth disease - FMD) jest zakaźną i wysoce zaraźliwą chorobą wirusową zwierząt parzystokopytnych domowych oraz dzikich. Chorują najczęściej krowy, świnie, kozy, owce. Wirus, który jest wysoce zakaźny dla zwierząt, charakteryzuje się dużą odpornością w środowisku i łatwo szerzy się niezależnie od warunków atmosferycznych. Kraje, w których wystąpi FMD, narażone są na bardzo duże straty ekonomiczne w przemyśle mięsnym oraz hodowli, a także obowiązkową likwidację stad, w których stwierdzono zakażenie.

Polska jest uznana za kraj urzędowo wolny od tej choroby przez Światową Organizację ds. Zdrowia Zwierząt (WOAH). Ostatni potwierdzony przypadek pryszczycy u zwierząt w Polsce odnotowano 54 lata temu (w 1971 r.).

Czy pryszczyca jest groźna dla ludzi?

Ludzie mogą ulec zakażeniu, ale zachorowania u ludzi występują sporadycznie, a ich przebieg jest łagodny. Ludzie zarażają się w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym zwierzęciem wydalającym wirusa, jak również spożywając surowe skażone patogenem mięso , zawierające wirusy niepasteryzowane mleko i niepasteryzowane przetwory mleczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ogniska afrykańskiego pomoru świń

Problemem jest występowanie afrykańskiego pomoru świń. Tylko w zeszłym roku w regionie pomorskim wykryto ponad 500 ognisk choroby, a potwierdzonych przypadków zakażenia u dzików było 670. Myśliwi zlikwidowali ich 6000. Na razie nie wiadomo, czy będzie prowadzona kolejna duża akcja odstrzału. Służby skupiają się na poszukiwaniu padłych, chorych zwierząt. W tym roku zidentyfikowano 112 chorych dzików. Najwięcej było w Trójmieście i powiecie wejherowskim.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.