To pomoże walczyć z chorobą Alzheimera. Nowe wyniki badań

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Nowe wyniki badań dają nadzieję. Naukowcy wskazują, co pomoże ograniczyć odkładanie się w mózgu białek. Proces ten jest związany z poważną chorobą degradacyjną.
Ćwiczenia aerobowe to takie, w których tętno nie przekracza 70 proc. tętna maksymalnego
Ćwiczenia aerobowe to takie, w których tętno nie przekracza 70 proc. tętna maksymalnego
shutterstock

Naukowcy brytyjscy z University of Bristol (UK) oraz naukowcy brazylijscy z Universidade Federal de Sao Paulo prowadzili badania na starszych szczurach, w wieku 18 miesięcy.

Aktywność fizyczna a praca mózgu

Analizowano wpływ aerobowej aktywności fizycznej (określanej też jako wysiłek fizyczny wytrzymałościowy) na hipokampa - obszar mózgu, który jest zaangażowany w procesy pamięciowe i uczenie się.

U szczurów, które były aktywne fizycznie i wykonywały ćwiczenia aerobowe, naukowcy stwierdzili w neuronach mniejszą akumulację włókien białka tau (redukcja o 63 proc.), płytek amyloidowych (o 76 proc.) oraz jonów żelaza (o 58 proc.). Są to podstawowe patologiczne zmiany w chorobie Alzheimera.

Liczba neuronów piramidowych i ziarnistych, w których stwierdzono włókna tau była czterokrotnie mniejsza u gryzoni ćwiczących.

Odnotowano również: wzrost liczebności ochronnych dla neuronów komórek o nazwie oligodendrocyty (komórki glejowe), redukcję procesu zapalnego w mózgu oraz obumierania neuronów, a także lepszą komunikację między komórkami nerwowymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co jest choroba Alzheimera?

„Alzheimer jest postępującą chorobą neurodegeneracyjną, obecnie nieuleczalną, która dotyczy milionów ludzi na świecie. I chociaż wiadomo, że ćwiczenia fizyczne pozwalają ograniczyć spadek zdolności poznawczych, mechanizmy komórkowe stojące za ich działaniem ochronnym pozostawały nieuchwytne – aż do teraz” – skomentował współautor pracy dr Augusto Coppi z University of Bristol. Jego zdaniem wyniki najnowszego badania wskazują, że ćwiczenia aerobowe nie tylko mogą pomóc w ochronie zdrowych komórek nerwowych, ale też odgrywają istotną rolę w przywracaniu równowagi w starzejącym się mózgu.

Kluczowa rola w zapobieganiu chorobie Alzheimera

Ich zdaniem włączenie regularnych ćwiczeń aerobowych do codziennych aktywności może odegrać kluczową rolę w zapobieganiu chorobie Alzheimera lub spowolnianiu jej rozwoju. Ponadto decydenci powinni priorytetowo traktować inicjatywy mające na celu angażowanie starzejących się społeczeństw w regularną aktywność fizyczną, oceniają autorzy pracy.

Ćwiczenia aerobowe to takie, w których tętno nie przekracza 70 proc. tętna maksymalnego, a energia do pracy mięśni pochodzi głównie z przemian komórkowych zużywających tlen.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link