Spadek liczby samobójstw w Polsce. Pierwszy od 10 lat tak duży

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W Polsce pierwszy raz od 10 lat zanotowano tak duży spadek liczby samobójstw. "Nie ma epidemii samobójstw, a największy spadek był w grupie dzieci i młodzieży do 19. roku życia" - mówi dr Halszka Witkowska, wiceprezeska Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego.
pomoc medyczna, pogotowie
W Polsce pierwszy raz od 10 lat zanotowano tak duży spadek liczby samobójstw
ShutterStock

Na konferencji zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Suicydologiczne zaprezentowano najnowsze dane dotyczące liczby samobójstw i prób samobójczych w Polsce w 2024 roku.

Samobójstw w Polsce jest mniej

Okazuje się, że pierwszy raz od 10 lat w Polsce obserwuje się tak duży ich spadek. To aż o 7,4 proc. Jak podkreśla dr Halszka Witkowska pierwszy raz od pięciu lat mamy poniżej 5 tys. samobójstw. Z danych wynika, że w 2024 roku było 4845 samobójstw.

To nadal męska sprawa. Na 13 samobójstw każdego dnia 11 to byli mężczyźni. Popełniają samobójstwa pięć razy częściej - mówiła podczas konferencji dr Halszka Witkowska.

W której grupie odnotowano największy spadek samobójstw?

Ze zgromadzonych danych wynika, że największy spadek odnotowano w grupie osób poniżej 19 lat. To aż 12,4 proc. W 2024 roku odnotowano 127 takich samobójstw, w tym 55 dziewcząt i 72 chłopców. Dr Halszka Witkowska podkreśliła, że tę tendencję obserwuje się już od dwóch lat, po tym, gdy w 2022 roku mieliśmy pik i było 156 takich przypadków.

W grupie wiekowej 19-64 lata w 2024 roku było 3714 samobójstw. Te dane również świadczą o spadku. Grupa wiekowa, o której mało się mówi w kontekście samobójstw, to osoby w wieku 65 plus. Tu nie ma aż tak spektakularnego spadku, ale ta liczba też maleje. W 2024 roku było 996 samobójstw wśród seniorów - mówi dr Halszka Witkowska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odnotowane próby samobójcze. Wzrost czy spadek?

Podczas konferencji podano dane dotyczące odnotowanych prób samobójczych. Jak podkreśliła ekspertka nie wszystkie są zgłaszane, a czasem wiedzą o nich najbliżsi lub tylko osoba, która podjęła próbę samobójczą.

W populacji ogólnej mamy wzrost o niecałe 6 proc. Było 10 154 takich prób. W tym niewielkim wzroście, udział ma wzrost wrażliwości środowiska, bo ludzie coraz częściej wiedzą, że mogą poprosić o pomoc, więc jest większa zgłaszalność - mówi dr Witkowska. Większa liczba nie oznacza w tym przypadku skokowych wzrostów.

Niewielki wzrost odnotowanych prób, bo 3 proc. obecny jest w grupie wiekowej poniżej 19 lat. Tu wcześniej były odnotowywane skokowe wzrosty. Dr Witkowska zwróciła uwagę, że wysoka liczba prób samobójczych występuje wśród dziewcząt. To 1599 przypadków na łączną liczbę 2054 prób w tej grupie wiekowej. Niewielki wzrosty prób samobójczych był również w grupie wiekowej 19-64 lata oraz wśród seniorów.

Próby samobójcze. Ta grupa wymaga szczególnej uważności

Dr Witkowska stwierdziła, że patrząc całościowo, można mówić o tendencji spadkowej. Nie ma epidemii samobójstw, a największy spadek był w grupie dzieci i młodzieży do 19. roku życia - powiedziała.

Jej zdaniem prowadzone działania prewencyjne przynoszą efekty, m.in. zaczyna działać nowy model opieki dla osób w kryzysie psychicznym. nowy model opieki dla osób w kryzysie psychicznym. Dodała, że szczególną uważność należy zwrócić na grupę młodych dziewcząt wśród, których jak wynika z badań liczba prób samobójczych jest duża. Podkreśliła, że badania pokazują, że media społecznościowe źle wpływają na psychikę, na spadek poczucia wartości. Dziewczęta szczególnie też są narażone na różne negatywne zjawiska, jak np. cyberprzemoc.

Osoby potrzebujące wsparcia mogą skorzystać siedem dni w tygodniu z całodobowego telefonu 800-70-22-22 w Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym. Podobnie działa Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka - całodobowo, siedem dni w tygodniu, tel. 800-12-12-12. Jeśli ktoś ma informacje dotyczące zagrożenia życia lub zdrowia, może zadzwonić też pod numer alarmowy 112.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.