GIS ostrzega. Potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
GIS wydał komunikat w związku z pojawieniem się w Niemczech przypadków pryszczycy u wołów domowych. Choroba ta, choć rzadko dotyka ludzi, stanowi ogromne zagrożenie dla zwierząt hodowlanych i przemysłu mięsnego.
GIS wydał komunikat w związku z pojawieniem się w Niemczech przypadków pryszczycy u wołów domowych.
GIS wydał komunikat w związku z pojawieniem się w Niemczech przypadków pryszczycy u wołów domowych.
Shutterstock

Zachorowania na pryszczycę u ludzi występują sporadycznie, a ich przebieg jest łagodny - uspokaja GIS. Radzi jednak, by nie bagatelizować tego problemu.

Polska jest uznana za kraj urzędowo wolny od pryszczycy przez Światową Organizację ds. Zdrowia Zwierząt (WOAH). Ostatni potwierdzony przypadek pryszczycy u zwierząt w Polsce odnotowano 54 lata temu (w 1971 r.) - poinformował GIS.

Zakaz importu bydła z Brandenburgii

Główny lekarz weterynarii Krzysztof Jażdżewski powiedział, że zagrożenie pryszczycą, której ognisko wykryto w Niemczech 70 km od polskiej granicy jest poważne, dlatego trzeba zachować najwyższą ostrożność. Dodał, że w okresie aktywności wirusa obowiązywał już zakaz importu bydła z Brandenburgii.

Ludzie mogą ulec zakażeniu

GIS zaznaczył, że ludzie mogą ulec zakażeniu, ale zachorowania na pryszczycę u ludzi występują sporadycznie, a ich przebieg jest łagodny. Podkreślił, że ludzie zarażają się w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym zwierzęciem wydalającym wirusa. Kolejne drogi możliwego zarażenia to spożycie surowego skażonego patogenem mięsa, zawierającego wirusy niepasteryzowanego mleka i niepasteryzowanych przetworów mlecznych.

GIS zaznacza, że wszystkie zwierzęta, z których pozyskuje się mięso, przechodzą indywidualne badanie przed ubojem i po uboju, by potwierdzić bezpieczeństwo produktów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co to jest pryszczyca?

Pryszczyca (Foot and mouth disease - FMD) jest zakaźną i wysoce zaraźliwą chorobą wirusową zwierząt parzystokopytnych domowych oraz dzikich. Chorują najczęściej krowy, świnie, kozy, owce. Wirus, który jest wysoce zakaźny dla zwierząt, charakteryzuje się dużą odpornością w środowisku i łatwo szerzy się niezależnie od warunków atmosferycznych. Kraje, w których wystąpi FMD, narażone są na bardzo duże straty ekonomiczne w przemyśle mięsnym oraz hodowli, a także obowiązkową likwidację stad, w których stwierdzono zakażenie.

Objawy pryszczycy u ludzi

Okres inkubacji zakażenia u ludzi wynosi 2-12 dni, średnio 3-4 dni. Objawy obejmują zmiany pęcherzykowe na błonach śluzowych jamy ustnej, na skórze dłoni/stopach, ale także gorączkę, ból gardła, bóle głowy. Przebieg choroby jest łagodny i kończy się wyzdrowieniem w ciągu 1-2 tygodni. Nie zgłoszono przypadków przenoszenia się choroby z człowieka na człowieka.

U ludzi, w szczególności u dzieci, objawy choroby mogą być podobne do wirusowej choroby dłoni, stóp i ust (zwanej też chorobą bostońską lub enterowirusowym pęcherzykowym zapaleniem jamy ustnej dłoni, stóp i ust).

Przypadki pryszczycy trzeba bezwzględnie zgłaszać

W Polsce zgłaszanie przypadków zachorowań na pryszczycę u ludzi jest obowiązkowe na podstawie przepisów ustawy z dnia z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi[1] oraz wydanym na jej podstawie rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 10 grudnia 2019 r. w sprawie zgłaszania podejrzeń i rozpoznań zakażeń, chorób zakaźnych oraz zgonów z ich powodu.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.