Za małe dzienne stawki na jedzenie w szpitalach. Apel do Ministerstwa Zdrowia

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
25,62 zł za osobodzień - taka kwota na jedzenie dla jednego pacjenta dziennie obowiązuje w szpitalach. Polska Federacja Szpitali apeluje do Ministerstwa Zdrowia o dostosowanie finansowania programu "Dobry posiłek w szpitalu" do rekomendacji Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
Polska Federacja Szpitali apeluje do Ministerstwa Zdrowia o dostosowanie finansowania programu
Polska Federacja Szpitali apeluje do Ministerstwa Zdrowia o dostosowanie finansowania programu "Dobry posiłek w szpitalu"
Shutterstock

Polska Federacja Szpitali skierowała pismo do minister zdrowia Izabeli Leszczyny, w którym apeluje o pilne dostosowanie finansowania programu "Dobry posiłek w szpitalu" do rekomendacji prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Rekomendacja nr 48/2024 z dnia 24 maja 2024 roku wskazuje na konieczność zwiększenia wskaźnika wartości umów z Narodowym Funduszem Zdrowia dla grupy 34, obejmującej programy pilotażowe, o 8,92 proc.

Rosną koszty, a nie stawki

Obecnie stawka za osobodzień w ramach programu "Dobry posiłek w szpitalu" wynosi 25,62 zł. Stawka ta została określona w rozporządzeniu ministra zdrowia z dnia 25 września 2023 roku, które dotyczy edukacji żywieniowej i poprawy jakości żywienia w szpitalach. Do chwili obecnej nie wprowadzono jednak zmian w § 11 ust. 1 tego rozporządzenia, mimo rosnących kosztów realizacji programu.

Analogiczne zmiany zostały już uwzględnione dla grupy 35 szpitali w rozporządzeniu ministra zdrowia z dnia 8 października 2024 roku dotyczącym programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego. Według Polskiej Federacji Szpitali potwierdza to możliwość wprowadzenia podobnych modyfikacji również w programie "Dobry posiłek w szpitalu".

Pogarszająca się sytuacja szpitali

Zdaniem Federacji brak podwyżki stawki dziennej pogarsza sytuację finansową szpitali, które już teraz mierzą się z licznymi wyzwaniami. Organizacja domaga się wprowadzenia zmian legislacyjnych w jak najkrótszym czasie, by zapewnić zgodność stawek z rekomendacjami AOTMiT. Wprowadzenie tych zmian ma umożliwić pokrycie rosnących kosztów realizacji programu i poprawić jakość świadczonych usług.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Federacja przypomina również o konieczności przestrzegania § 27 ust. 2 Ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, który stanowi, że rozliczenie wykonania umowy za dany okres powinno nastąpić najpóźniej w ciągu 45 dni od zakończenia tego okresu.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link