Za małe dzienne stawki na jedzenie w szpitalach. Apel do Ministerstwa Zdrowia

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
25,62 zł za osobodzień - taka kwota na jedzenie dla jednego pacjenta dziennie obowiązuje w szpitalach. Polska Federacja Szpitali apeluje do Ministerstwa Zdrowia o dostosowanie finansowania programu "Dobry posiłek w szpitalu" do rekomendacji Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
Polska Federacja Szpitali apeluje do Ministerstwa Zdrowia o dostosowanie finansowania programu
Polska Federacja Szpitali apeluje do Ministerstwa Zdrowia o dostosowanie finansowania programu "Dobry posiłek w szpitalu"
Shutterstock

Polska Federacja Szpitali skierowała pismo do minister zdrowia Izabeli Leszczyny, w którym apeluje o pilne dostosowanie finansowania programu "Dobry posiłek w szpitalu" do rekomendacji prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Rekomendacja nr 48/2024 z dnia 24 maja 2024 roku wskazuje na konieczność zwiększenia wskaźnika wartości umów z Narodowym Funduszem Zdrowia dla grupy 34, obejmującej programy pilotażowe, o 8,92 proc.

Rosną koszty, a nie stawki

Obecnie stawka za osobodzień w ramach programu "Dobry posiłek w szpitalu" wynosi 25,62 zł. Stawka ta została określona w rozporządzeniu ministra zdrowia z dnia 25 września 2023 roku, które dotyczy edukacji żywieniowej i poprawy jakości żywienia w szpitalach. Do chwili obecnej nie wprowadzono jednak zmian w § 11 ust. 1 tego rozporządzenia, mimo rosnących kosztów realizacji programu.

Analogiczne zmiany zostały już uwzględnione dla grupy 35 szpitali w rozporządzeniu ministra zdrowia z dnia 8 października 2024 roku dotyczącym programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego. Według Polskiej Federacji Szpitali potwierdza to możliwość wprowadzenia podobnych modyfikacji również w programie "Dobry posiłek w szpitalu".

Pogarszająca się sytuacja szpitali

Zdaniem Federacji brak podwyżki stawki dziennej pogarsza sytuację finansową szpitali, które już teraz mierzą się z licznymi wyzwaniami. Organizacja domaga się wprowadzenia zmian legislacyjnych w jak najkrótszym czasie, by zapewnić zgodność stawek z rekomendacjami AOTMiT. Wprowadzenie tych zmian ma umożliwić pokrycie rosnących kosztów realizacji programu i poprawić jakość świadczonych usług.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Federacja przypomina również o konieczności przestrzegania § 27 ust. 2 Ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, który stanowi, że rozliczenie wykonania umowy za dany okres powinno nastąpić najpóźniej w ciągu 45 dni od zakończenia tego okresu.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.