Ruszy nowy program profilaktyczny. Obejmie osoby od 18. roku życia

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Izabela Leszczyna zapowiedziała podczas konferencji prasowej uruchomienie nowego programu o nazwie "Moje zdrowie". Ma on zastąpić obowiązujący obecnie program Profilaktyka 40 plus. Kto będzie mógł z niego skorzystać?
lekarz i pacjent
Ministerstwo zdrowia ogłosiło nowy program profilaktyczny. Już od 18. roku życia
ShutterStock

Szefowa resortu zdrowia ogłosiła w środę 15 stycznia, że nowy program profilaktyczny "Moje zdrowie" zastąpi obecny program Profilaktyka 40 Plus. Potwierdziła też wprowadzenie do Programu profilaktyki raka szyjki macicy nowoczesnych testów HPV HR. Czym będzie się od niego różnił?

Program "Moje zdrowie". Na czym będzie polegał?

Nowy program ma objąć pacjentów od 18. roku życia. Podczas konferencji "Zadbajmy o dobrostan" ministra zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała zmianę programu Profilaktyka 40 Plus na - jak wyjaśniła - program bardziej kompleksowy i dedykowany pacjentom już od 18. roku życia. Ma on także objąć konsultację lekarza, której nie przewidywał poprzedni program.

"Ponieważ chcemy, żeby rzeczywiście już młodzi ludzie dbali o swoje zdrowie, to planujemy w tym roku zastąpić program "Profilaktyka 40 Plus" na program bardziej kompleksowy, dedykowany wszystkim dorosłym - od skończenia 18. roku życia” - powiedziała Leszczyna.

Resort zdrowia podkreśla, że program będzie szerzej wykorzystywać możliwości podstawowej opieki zdrowotnej. Ma też uwzględniać m.in. profilaktykę w zakresie najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych.

"Chcemy, żeby główną różnicą było to, że nie zostawimy w nim pacjentów z badaniami sam na sam. Bo przecież my tak naprawdę do końca tych badań nie rozumiemy, umiemy je umieścić w jakiejś normie, którą mamy podaną, ale do interpretacji wyników potrzebujemy lekarza" - tłumaczyła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowoczesne testy HPV, zmiany w e-papierosach

Leszczyna potwierdziła też wprowadzenie do Programu profilaktyki raka szyjki macicy nowoczesnych testów HPV HR. Chodzi o nowoczesne badanie przesiewowe HPV HR oraz cytologię na podłożu płynnym. Jak przypomniała HPV HR DNA jest badaniem, które pozwala wykryć groźne wirusy onkogenne. Leszczyna zaznaczyła również, że obecnie procedowana jest ustawa zabraniająca sprzedaży dzieciom i młodzieży do 18. roku życia elektronicznych papierosów, które nie zawierają nikotyny.

Koniec programu "Profilaktyka 40 Plus"

Program Ministerstwa Zdrowia Profilaktyka 40 Plus został uruchomiony w lipcu 2021 roku i był wielokrotnie przedłużany. Do czerwca 2023 roku skorzystało z niego 2 mln pacjentów. W styczniu Centrum e-Zdrowia poinformowało, że z programu skorzystało już prawie 5 mln osób.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.