W tym mieście szpitale rywalizują o rodzące. Zachęcają wanną porodową i muzykoterapią

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Coraz mniejsza liczba narodzin w Polsce sprawia, że szpitale zaczynają walczyć o uwagę przyszłych mam. W obliczu niżu demograficznego placówki medyczne wprowadzają różnorodne udogodnienia, aby przyciągnąć rodzące. Tak jest m.in. na oddziale ginekologiczno-położniczym w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym.
poród
W tym mieście szpitale rywalizują o rodzące. Zachęcają wanną porodową i muzykoterapią
Shutterstock

Sale porodowe coraz częściej zmieniają się w bardziej komfortowe przestrzenie. Niektóre placówki inwestują w nowocześniejszy sprzęt oraz dodatkowe usługi. Na oddziale ginekologiczno-położniczym w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym pojawiła się wanna porodowa. Ma ona przyciągnąć mieszkanki Radomia i okolic do rodzenia w tej właśnie lecznicy.

Wanna porodowa w szpitalu w Radomiu

Miejscowe szpitale rywalizują o pacjentki, ponieważ rodzi się coraz mniej dzieci. Placówka przy ul. Tochtermana w Radomiu jest pierwszą placówką na południu województwa mazowieckiego, która zdecydowała się na zakup wanny porodowej.

Jak twierdzą specjaliści, jest to duże udogodnienie, ponieważ poród w wodzie oznacza korzyści zarówno dla matki, jak dla dziecka. "Woda łagodzi ból i zmniejsza stres związany z porodem. Poza tym przyspiesza poród przez bezpośrednie działanie na szyjkę macicy oraz daje dużą elastyczność tkanek, co zmniejsza ilość urazów okołoporodowych krocza przy rodzeniu się samego dziecka” – wyjaśniła PAP kierowniczka oddziału ginekologiczno-położniczego Radomskiego Szpitala Specjalistycznego prof. Beata Śpiewankiewicz.

Noworodek, który przychodzi na świat w wannie porodowej przeżywa mniejszy szok, ponieważ nie jest narażony na tak drastyczną zmianę środowiska. Z wód płodowych matki przechodzi do środowiska wodnego, gdzie przez chwilę oswaja się, a dopiero potem wydobywany jest przez położną z wody i zaczyna oddychać.

"Dziecko jest mniej zestresowane, rodzi się rozluźnione, w stanie dobrym” – podkreśliła kierowniczka oddziału neonatologii w RSS lek. Magdalena Firlej. Jak z kolei zauważa położna Emilia Cibor, rodząca kobieta czuje się w wannie komfortowo, bo temperaturę wody i inne funkcje dostosowywane są do indywidualnych potrzeb. "Jeśli ustawimy odpowiednie podświetlenie, zastosujemy muzykoterapię i aromaterapię oraz przytłumimy światło, tworzy to intymną atmosferę, która sprzyja rodzącej” – tłumaczy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W 2024 roku w Radomiu urodziło się zaledwie 1746 dzieci

Radomskie placówki prowadzą od pewnego czasu intensywne działania, które mają na celu zachęcenie do rodzenia u siebie przyszłe matki. Oferują m.in. znieczulenie zewnątrzoponowe, szkołę rodzenia i bezpłatne warsztaty dla przyszłych rodziców. Starają się także przyciągać mieszkanki sąsiednich powiatów.

W 2023 roku w Radomiu przyszło na świat 1931 dzieci, a rok później – 1746. Mniejsze potrzeby sprawiają, że w regionie radomskim ubywa oddziałów ginekologiczno-położniczych. Pod koniec 2024 roku zlikwidowana została porodówka w Iłży - mieście leżącym 30 km od Radomia.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link