W tym mieście szpitale rywalizują o rodzące. Zachęcają wanną porodową i muzykoterapią

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Coraz mniejsza liczba narodzin w Polsce sprawia, że szpitale zaczynają walczyć o uwagę przyszłych mam. W obliczu niżu demograficznego placówki medyczne wprowadzają różnorodne udogodnienia, aby przyciągnąć rodzące. Tak jest m.in. na oddziale ginekologiczno-położniczym w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym.
poród
W tym mieście szpitale rywalizują o rodzące. Zachęcają wanną porodową i muzykoterapią
Shutterstock

Sale porodowe coraz częściej zmieniają się w bardziej komfortowe przestrzenie. Niektóre placówki inwestują w nowocześniejszy sprzęt oraz dodatkowe usługi. Na oddziale ginekologiczno-położniczym w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym pojawiła się wanna porodowa. Ma ona przyciągnąć mieszkanki Radomia i okolic do rodzenia w tej właśnie lecznicy.

Wanna porodowa w szpitalu w Radomiu

Miejscowe szpitale rywalizują o pacjentki, ponieważ rodzi się coraz mniej dzieci. Placówka przy ul. Tochtermana w Radomiu jest pierwszą placówką na południu województwa mazowieckiego, która zdecydowała się na zakup wanny porodowej.

Jak twierdzą specjaliści, jest to duże udogodnienie, ponieważ poród w wodzie oznacza korzyści zarówno dla matki, jak dla dziecka. "Woda łagodzi ból i zmniejsza stres związany z porodem. Poza tym przyspiesza poród przez bezpośrednie działanie na szyjkę macicy oraz daje dużą elastyczność tkanek, co zmniejsza ilość urazów okołoporodowych krocza przy rodzeniu się samego dziecka” – wyjaśniła PAP kierowniczka oddziału ginekologiczno-położniczego Radomskiego Szpitala Specjalistycznego prof. Beata Śpiewankiewicz.

Noworodek, który przychodzi na świat w wannie porodowej przeżywa mniejszy szok, ponieważ nie jest narażony na tak drastyczną zmianę środowiska. Z wód płodowych matki przechodzi do środowiska wodnego, gdzie przez chwilę oswaja się, a dopiero potem wydobywany jest przez położną z wody i zaczyna oddychać.

"Dziecko jest mniej zestresowane, rodzi się rozluźnione, w stanie dobrym” – podkreśliła kierowniczka oddziału neonatologii w RSS lek. Magdalena Firlej. Jak z kolei zauważa położna Emilia Cibor, rodząca kobieta czuje się w wannie komfortowo, bo temperaturę wody i inne funkcje dostosowywane są do indywidualnych potrzeb. "Jeśli ustawimy odpowiednie podświetlenie, zastosujemy muzykoterapię i aromaterapię oraz przytłumimy światło, tworzy to intymną atmosferę, która sprzyja rodzącej” – tłumaczy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W 2024 roku w Radomiu urodziło się zaledwie 1746 dzieci

Radomskie placówki prowadzą od pewnego czasu intensywne działania, które mają na celu zachęcenie do rodzenia u siebie przyszłe matki. Oferują m.in. znieczulenie zewnątrzoponowe, szkołę rodzenia i bezpłatne warsztaty dla przyszłych rodziców. Starają się także przyciągać mieszkanki sąsiednich powiatów.

W 2023 roku w Radomiu przyszło na świat 1931 dzieci, a rok później – 1746. Mniejsze potrzeby sprawiają, że w regionie radomskim ubywa oddziałów ginekologiczno-położniczych. Pod koniec 2024 roku zlikwidowana została porodówka w Iłży - mieście leżącym 30 km od Radomia.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.