GIS ostrzega, wirusy atakują. Gwałtowny wzrost zachorowań na ostre infekcje wywołane hMPV

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zanotowano duży wzrost zachorowań na ostre infekcje dróg oddechowych. Główny Inspektor Sanitarny podaje, że atakują wirusy układu oddechowego, takie jak grypa, wirus RSV, COVID-19 i inne, w tym ludzki metapneumowirus (hMPV). Placówki służby zdrowia są przeciążone.
Jak podaje GIS, rośnie liczba ostrych infekcji górnych dróg oddechowych
Jak podaje GIS, rośnie liczba ostrych infekcji górnych dróg oddechowych
Shutterstock

"W wielu krajach półkuli północnej, w tym w Polsce, przełom roku to okres zwiększonej zachorowalności na ostre infekcje dróg oddechowych. Wzrosty te są spowodowane sezonowymi wirusami układu oddechowego, takimi jak grypa, wirus RSV, COVID-19 i inne, w tym ludzki metapneumowirus (hMPV), a także czynnikami bakteryjnymi jak np. pneumokoki czy Mycoplasma pneumoniae" - czytamy w komunikacie GIS.

W ostatnim czasie w Europie zanotowano wzmożoną, sezonową aktywność wirusów grypy i wirusa RSV.

Co wiemy o wirusie hMPV?

Wirus znany jest od 2001 r., a jego udział we wszystkich zakażeniach układu oddechowego waha się przeciętnie od 1% do 10% - podaje GIS. "Wirus hMPV to powszechnie występujący czynnik zakażeń układu oddechowego, który krąży od zimy do wiosny, ale ze względu na małą dostępność testów poza szpitalami, w wielu krajach, w tym w Polsce zakażenia tym wirusem nie są rutynowo diagnozowane i rejestrowane. W Polsce zakażenia tym wirusem nie są objęte obowiązkiem zgłaszania do Inspekcji Sanitarnej" - poinformowano.

Wirus hMPV należy do tej samej rodziny co wirus RSV, przebieg zakażenia jest zwykle łagodny, grypopodobny z gorączką, kaszlem i katarem, niektóre przypadki mogą być hospitalizowane z powodu zapalenia oskrzeli lub płuc.

Jak dochodzi do zakażenia hMPV?

Do zakażenia dochodzi głównie drogą kropelkowo-powietrzną, podczas kaszlu lub kichania oraz poprzez dotknięcie zanieczyszczonych powierzchni. Zakażenia hMPV mogą być wykrywane przez laboratoria metodami molekularnymi, a także niektórymi testami antygenowymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zalecenia GIS w sprawie ochrony przed hMPV

Jak informuje GIS, ponieważ nie ma szczepionki ani specyficznego leczenia przeciwwirusowego, najważniejsze znaczenie w zwalczaniu zakażeń hMPV - podobnie jak w przypadku wielu innych infekcji sezonowych - mają działania profilaktyczne, takie jak: unikanie zatłoczonych miejsc i kontaktu z chorymi; dbanie o skuteczną wentylację pomieszczeń; zasłanianie ust i nosa podczas kaszlu lub kichania; regularna higiena rąk; stosowanie masek w celu ochrony nosa i ust w zamkniętych, zatłoczonych pomieszczeniach.

W przypadku wystąpienia objawów choroby należy zgłosić się do lekarza.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.