Spis treści
"W wielu krajach półkuli północnej, w tym w Polsce, przełom roku to okres zwiększonej zachorowalności na ostre infekcje dróg oddechowych. Wzrosty te są spowodowane sezonowymi wirusami układu oddechowego, takimi jak grypa, wirus RSV, COVID-19 i inne, w tym ludzki metapneumowirus (hMPV), a także czynnikami bakteryjnymi jak np. pneumokoki czy Mycoplasma pneumoniae" - czytamy w komunikacie GIS.
W ostatnim czasie w Europie zanotowano wzmożoną, sezonową aktywność wirusów grypy i wirusa RSV.
Co wiemy o wirusie hMPV?
Wirus znany jest od 2001 r., a jego udział we wszystkich zakażeniach układu oddechowego waha się przeciętnie od 1% do 10% - podaje GIS. "Wirus hMPV to powszechnie występujący czynnik zakażeń układu oddechowego, który krąży od zimy do wiosny, ale ze względu na małą dostępność testów poza szpitalami, w wielu krajach, w tym w Polsce zakażenia tym wirusem nie są rutynowo diagnozowane i rejestrowane. W Polsce zakażenia tym wirusem nie są objęte obowiązkiem zgłaszania do Inspekcji Sanitarnej" - poinformowano.
Wirus hMPV należy do tej samej rodziny co wirus RSV, przebieg zakażenia jest zwykle łagodny, grypopodobny z gorączką, kaszlem i katarem, niektóre przypadki mogą być hospitalizowane z powodu zapalenia oskrzeli lub płuc.
Jak dochodzi do zakażenia hMPV?
Do zakażenia dochodzi głównie drogą kropelkowo-powietrzną, podczas kaszlu lub kichania oraz poprzez dotknięcie zanieczyszczonych powierzchni. Zakażenia hMPV mogą być wykrywane przez laboratoria metodami molekularnymi, a także niektórymi testami antygenowymi.
Zalecenia GIS w sprawie ochrony przed hMPV
Jak informuje GIS, ponieważ nie ma szczepionki ani specyficznego leczenia przeciwwirusowego, najważniejsze znaczenie w zwalczaniu zakażeń hMPV - podobnie jak w przypadku wielu innych infekcji sezonowych - mają działania profilaktyczne, takie jak: unikanie zatłoczonych miejsc i kontaktu z chorymi; dbanie o skuteczną wentylację pomieszczeń; zasłanianie ust i nosa podczas kaszlu lub kichania; regularna higiena rąk; stosowanie masek w celu ochrony nosa i ust w zamkniętych, zatłoczonych pomieszczeniach.
W przypadku wystąpienia objawów choroby należy zgłosić się do lekarza.