Zbyt mała ilość snu może wywoływać natrętne myśli i niechciane wspomnienia

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Deficyt snu może hamować zdolność mózgu do tłumienia niechcianych wspomnień – wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z University of York, we współpracy z University of East Anglia. Jak to działa?
Mózg
Zbyt mała ilość snu może wywoływać natrętne myśli i niechciane wspomnienia
Shutterstock

Nowe badanie pt. "Memory control deficits in the sleep-deprived human brain" (tłum. red. "Deficyty kontroli pamięci w ludzkim mózgu pozbawionym snu") opublikowano w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences.

Badanie wykazało, że brak snu może hamować zdolność mózgu do tłumienia niechcianych wspomnień i natrętnych myśli. Okazało się, że brak snu zakłóca zdolność obszaru przedczołowego mózgu do ograniczania przywoływania wspomnień, które w przeciwnym razie zostałyby stłumione. Napisał o tym serwis News Medical.

Wpływ snu na wspomnienia nieprzyjemnych doświadczeń

Wspomnienia nieprzyjemnych doświadczeń często wdzierają się do naszego świadomego umysłu choć zwykle są ulotne. Tymczasem okazuje się, że zdolność mózgu do tłumienia natrętnych wspomnień jest uzależniona od… spokojnego snu.

"Tłumienie nieprzyjemnych wspomnień jest funkcją mózgu, która osłabia wszystkie ślady łączące pamięć, tym samym uniemożliwiając nam połączenie ich w całość w celu odzyskania pełnego obrazu doświadczenia, gdy zostanie ono wywołane przez bodziec zewnętrzny” – zauważa dr Scott Cairney z Uniwersytetu w Yorku.

Zespół wykorzystał w swoim badaniu skany rezonansu magnetycznego do zbadania aktywności mózgu u 85 zdrowych osób dorosłych, z których połowa doświadczyła zdrowego snu w laboratorium snu, a druga połowa nie spała przez całą noc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poproszono ich, by spojrzeli na twarze, które wcześniej widzieli w połączeniu z obrazami scen, z których niektóre były emocjonalnie negatywne, takie jak obraz wypadku samochodowego czy bójki. Dla każdej twarzy poproszono ich o przypomnienie sobie sceny z nią związanej lub o stłumienie pamięci sceny.

Próbując stłumić obrazy scen, dobrze wypoczęci uczestnicy wykazywali większą aktywację w prawej grzbietowo-bocznej korze przedczołowej - regionie mózgu, który kontroluje myśli, działania i emocje - w porównaniu z tymi, którzy nie spali przez całą noc.

Wypoczęci uczestnicy wykazywali również zmniejszoną aktywność w hipokampie - regionie mózgu zaangażowanym w odzyskiwanie pamięci - podczas prób tłumienia niechcianych wspomnień. Pokazuje to, że mogli oni "wyłączyć” operacje odzyskiwania, które leżą u podstaw pojawiających się natrętnych myśli.

Naukowcy odkryli również, że osoby, które uzyskały więcej snu w fazie REM, były w stanie lepiej zaangażować prawą grzbietowo-boczną korę przedczołową podczas tłumienia wspomnień. Tym samym wskazało to na rolę snu w fazie REM w przywracaniu mechanizmów w mózgu, które mogą pomóc w zapobieganiu niechcianym wspomnieniom przedostawania się do świadomych myśli.

"Uczestnicy, którzy byli pozbawieni snu, nie byli w stanie zaangażować obszaru mózgu, który pomaga nam tłumić niechciane wspomnienia. W związku z tym nie byli w stanie stłumić procesów związanych z pamięcią w hipokampie, które powodują natrętne myśli” – wyjaśnił dr Cairney.

"Jest to naprawdę ważne dla naszego zrozumienia kwestii zdrowia psychicznego, ponieważ dobrze udokumentowano, że osoby cierpiące na lęk, depresję lub PTSD mają również trudności ze snem. Teraz, gdy lepiej rozumiemy mechanizmy w mózgu, które mogą pomóc ograniczyć negatywne wspomnienia i myśli, możemy pracować nad bardziej ukierunkowanymi metodami leczenia i terapiami behawioralnymi, które pomagają poprawić sen, a w rezultacie wspierają mózg w robieniu tego, do czego tak sprytnie się przystosował, pozwalając nam prowadzić sprawne psychicznie życie” – dodał.

Źródło: University of York

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.