Do tych darmowych badań uprawnionych jest około 20 mln osób, a skorzystało zaledwie około 4 mln

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Program Profilaktyka 40 Plus miał zakończyć się w 2024 r. Po raz kolejny został przedłużony, tym razem z badań można korzystać do 30 kwietnia 2025 r. Skierowania na badania dla tych pacjentów są wystawiane automatycznie.
Do tych darmowych badań uprawnionych jest około 20 mln osób, a skorzystało zaledwie około 4 mln
Shutterstock

Program Profilaktyka 40 Plus

Z programu Ministerstwa Zdrowia skorzystało już prawie 5 mln osób. W komunikacie Centrum e-Zdrowia podano, że 862 tys. osób przebadało się dwukrotnie, a 335 tys. może przebadać się po raz trzeci.

W ramach programu pacjenci po 40. roku życia mogą otrzymać skierowania na bezpłatne badania profilaktyczne. Aby skorzystać z badań po raz pierwszy, pacjent musi wypełnić ankietę dostępną na Internetowym Koncie Pacjenta (zakładka: Profilaktyka), w aplikacji mojeIKP albo w przychodni POZ, która uczestniczy w programie.

Później skierowania na kolejne tury badań, czyli po upływie 12 miesięcy od ostatniego badania, są wystawiane automatycznie.

Jak umówić się na badania

Zapisać się na badania można łatwo i szybko. Można umówić się przez IKP (zakładka: Plan leczenia), przez mojeIKP (zakładka: e-zdrowie) lub w placówce, która realizuje program. Aby je wykonać, pacjent musi zgłosić się do jednego z uczestniczących w programie laboratoriów z dokumentem tożsamości z numerem PESEL.

Centrum e-Zdrowia wyjaśnia, że jeśli pacjent nie ma wystawionych automatycznie e-skierowań na IKP i w aplikacji mojeIKP, to prawdopodobnie przychodnia nie odnotowała w systemie informacji, że pacjent zrealizował e-skierowania. W takim wypadku Centrum e-Zdrowia zaleca kontakt z placówką, w której pacjent wykonał badanie w ramach programu, a jeśli problem nadal występuje, zaleca zgłoszenie sprawy na adres: ikp-pomoc@cez.gov.pl lub kontakt przez infolinię: 19 239.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie badania można wykonać

Badania diagnostyczne w ramach Profilaktyki 40 Plus dzielą się na trzy grupy: badania dla kobiet, badania dla mężczyzn i pakiet wspólny. W pakietach badań są m.in. morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego, kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy we krwi i próby wątrobowe AlAT, AspAT i GGTP.

Uprawnionych do wzięcia udziału programie jest około 20 mln osób od 40. roku życia.

Centrum e-Zdrowia poinformowało, że e-skierowanie odebrało w sumie 4,98 mln osób, a 4,08 mln - przebadało się, w tym 280 tys. osób w grudniu 2024 r. W grupie osób, które do końca 2024 roku wypełniły ankietę, było: 3,37 mln osób w wieku 40-64 lat, czyli 26 proc. uprawnionych; 1,61 mln osób w wieku 65 lat i więcej, czyli 21 proc. uprawnionych. Przebadało się 2,67 mln osób do 65. roku życia (21 proc.) oraz 1,41 mln osób w wieku 65 lat i więcej (18 proc. osób z tej grupy wieku).

Program Ministerstwa Zdrowia Profilaktyka 40 Plus został uruchomiony w lipcu 2021 r. Początkowo program miał się zakończyć po pół roku. Był jednak wielokrotnie przedłużany. Dwumilionowego pacjenta, co początkowo określono jako kryterium sukcesu, MZ zanotowało dopiero w czerwcu 2023 r., czyli po blisko dwóch latach działania programu.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link