GIS wydał ważny komunikat. Wirus polio wykryty w Polsce

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Główny Inspektora Sanitarny wydał komunikat. Chodzi o szczep wirusa polio. Został on wykryty w ściekach w Warszawie oraz Rzeszowie. To może oznaczać wzrost zachorowań, zwłaszcza wśród osób nieszczepionych.
Two,Asian,Women,In,A,Lab,Work,On,Food,Research,
GIS wydał ważny komunikat. Wirus polio wykryty w Polsce. Czy jest się czego obawiać?
Shutterstock

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ważne ostrzeżenie. Okazuje się, że w Europie wykrywanych jest coraz więcej wirusów poliomyelitis w ściekach komunalnych. 

Wirus polio w ściekach

W Polsce ostatni przypadek choroby Heinego-Medina wywołanej dzikim wirusem poliomyelitis wykryto 40 lat temu. Badania nad przypadkami porażeń wiotkich oraz badania ścieków komunalnych pod kątem występowania tych wirusów wciąż są jednak prowadzone. 

GIS informuje, że osoby chore, jak i bezobjawowi nosiciele wydalają wirusa wraz ze stolcem. Stąd też mają miejsce ciągłe badania ścieków. Są one ważnym systemem wczesnego ostrzegania o zagrożeniach.

Kto nie musi obawiać się wirusa polio?

Okazuje się, że i w Polsce, i w krajach Europy wykrywane są co jakiś czas w ściekach zmutowane formy wirusów szczepionkowych. Pochodzą one od osób zaszczepionych preparatami zawierającymi żywe, osłabione wirusy polio. Szczepionki te w Polsce przestały być stosowane osiem lat temu. Zmutowane wirusy mogą stanowić zagrożenie dla osób, które nie są zaszczepione. Może u nich wystąpić objawowe zakażenie, na które odporne są osoby zaszczepione.

Z doniesień GIS wynika, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy w ściekach komunalnych w Warszawie wykryto cVDPV2. Podobnie było w takich krajach jak Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania czy Finlandia. Z kolei w grudniu 2024 roku potwierdzono wykrycie zmutowanego wirusa polio typu 2 w próbce ścieków komunalnych w Rzeszowie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ryzyko zachorowań niskie, ale…

Jak podkreśla GIS nie ma powodów do paniki. Ryzyko zachorowań masowych jest bardzo niskie, bo wciąż poziom zaszczepień na polio jest bardzo wysoki. Zmutowane wirusy mogą być groźne jedynie dla osób, które nie posiadają poszczepiennej odporności. Dorośli, którzy nie byli szczepieni albo nie są zaszczepieni w pełni powinni udać się na szczepienie uzupełniające. Składa się ono z trzech dawek szczepionki inaktywowanej przeciwko polio (IPV).

Dorośli, którzy zostali zaszczepieni przeciwko poliomyelitis, ale są narażeni na zwiększone ryzyko, mogą przyjąć jedną dawkę przypominającą IPV co 10 lat.

Do tej grupy należeć mogą:

  • podróżni udający się do krajów, w których polio występuje endemicznie (Afganistan i Pakistan) lub aktualnie dotkniętych epidemią polio (niektóre kraje Afryki i Azji),

  • pracownicy laboratoriów i pracownicy sektora opieki zdrowotnej, którzy mają do czynienia z próbkami mogącymi zawierać wirusy polio,

  • pracownicy sektora opieki zdrowotnej lub opiekunowie mający bliski kontakt z osobą, która może być zakażona wirusem polio,

  • pracownicy oczyszczalni ścieków.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.