Jak stres i żałoba wpływają na starzenie się skóry?

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Czy wiesz, że skóra to nie tylko bariera ochronna, ale także odbicie stanu emocjonalnego? Stres i żałoba, które silnie oddziałują na organizm, mogą również mieć widoczny wpływ na kondycję skóry. Dlaczego tak się dzieje? Jak stres i żałoba wpływają na starzenie się skóry? 
kobieta smutek zmartwienie żałoba
Jak stres i żałoba wpływają na starzenie się skóry?
Shutterstock

Czy od stresu się starzeje? Jaki wpływ ma stres na skórę? Na te pytania odpowiadamy poniżej. 

Stres to cichy wróg skóry

Stres działa na organizm jak syrena alarmowa, uruchamiając tzw. reakcję "walcz lub uciekaj". Hormon stresu, kortyzol, jeśli jest w nadmiarze zaburza funkcjonowanie wielu procesów – także tych, które są kluczowe dla zdrowej skóry. Przewlekły stres prowadzi m.in. do przyspieszenia starzenia (z uwagi na to, że kortyzol przyczynia się do rozkładu kolagenu i elastyny, czyli białek, które odpowiadają za jędrność i elastyczność skóry). To z kolei skutkuje większą liczbą zmarszczek i zwiotczeniem skóry.

Stres nasila także stany zapalne, co może zaostrzać trądzik, egzemę czy łuszczycę. Co więcej, pod wpływem stresu skóra gorzej się regeneruje, co oznacza wolniejsze gojenie się ran i mniejszą odporność na uszkodzenia. 

Żałoba – emocjonalny ciężar, który wpływa na wygląd

Żałoba to jeden z najtrudniejszych stanów emocjonalnych, jakie możemy przeżywać. W jej trakcie organizm działa na niższych obrotach, co ma swoje odbicie także w wyglądzie skóry. Podczas przeżywania żałoby wiele osób traci apetyt lub sięga po niezdrowe jedzenie. Z kolei brak kluczowych składników odżywczych, takich jak witaminy A, C i E, skutkuje pogorszeniem nawilżenia i elastyczności skóry. Smutek i przygnębienie często też prowadzą do problemów z zasypianiem lub płytkiego snu, co z kolei nasila cienie pod oczami, obrzęki i ziemisty koloryt cery

Jak stres wpływa na skórę? Wyniki badań naukowców

Istnieje wiele badań, które sugerują, że żałoba może mieć wpływ na skórę, ponieważ stres ma duży wpływ na cały organizm. Według American Academy of Dermatology Association (AAD), skóra jest największym organem ciała i często odzwierciedla to, co dzieje się wewnątrz organizmu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Nasz mózg i skóra są ze sobą ściśle powiązane i komunikują się ze sobą” – twierdzi dermatolog Keira Barr. "Oznacza to, że gdy doświadczamy przewlekłego stresu związanego z pracą, związkiem czy bieżącymi wydarzeniami, skóra jest zarówno celem, jak i źródłem hormonów stresu, które mogą sprawić, że będzie bardziej podatna na swędzenie, stany zapalne, podrażnienia i infekcje” - wyjaśnia. 

W opinii AAD, stres może powodować nasilenie stanu zapalnego. Może też spowalniać gojenie się ran i negatywnie wpływać na stan skóry. Stres może też być wyzwalaczem chorób skóry, takich jak łuszczyca i egzema. 

Jak chronić skórę w trudnych chwilach?

Choć nie da się całkowicie wyeliminować stresu czy przyspieszyć procesu żałoby, można zadbać o skórę, by złagodzić ich negatywne skutki. Warto nawilżać i odżywiać skórę. Można w tym celu sięgnąć po kremy z antyoksydantami, takimi jak witamina C czy kwas hialuronowy, które pomogą w regeneracji. 

Z kolei medytacja, spacer na świeżym powietrzu czy rozmowa z bliską osobą mogą pomóc obniżyć poziom stresu. Warto też, nawet w trudnych chwilach, spróbować ustalić stały rytm dnia i wieczorne rytuały, które ułatwią zasypianie

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Tematy: