Spis treści
Badanie przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Sydney. Odkryli oni, że zaledwie 1,5 do 4 minut małych serii ćwiczeń o wysokiej intensywności w ciągu dnia może obniżyć ryzyko wystąpienia poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak niewydolność serca, udar mózgu i zawał serca.
"Brak aktywności fizycznej jest główną kwestią zdrowia publicznego, przyczyniającą się do 6 milionów zgonów rocznie na całym świecie i jest bezpośrednio odpowiedzialny za co najmniej 15-20% chorób sercowo-naczyniowych” - powiedział serwisowi Medical News Today dr Emmanuel Stamatakis, dyrektor Mackenzie Wearables Research Hub w Charles Perkins Centre i profesor na Wydziale Medycyny i Zdrowia na Uniwersytecie w Sydney w Australii.
Dr Stamatakis jest głównym autorem nowego badania opublikowanego niedawno w British Journal of Sports Medicine. Wykazało ono, że zaledwie 1,5 do 4 minut małych serii ćwiczeń o wysokiej intensywności w ciągu dnia może pomóc obniżyć ryzyko określonych chorób - zwłaszcza u kobiet. Mowa o ćwiczeniach określanych mianem VILPA, czyli energicznej przerywanej aktywności fizycznej. Może to być np. chodzenie po schodach zamiast windy czy noszenie zakupów spożywczych na krótkich dystansach.
Czym jest VILPA?
VILPA (z jęz. ang. Vigorous Intermittent Lifestyle Physical Activity) to krótkie, intensywne aktywności fizyczne wplecione w codzienne życie, które mogą znacząco poprawić zdrowie, zwłaszcza układ sercowo-naczyniowy i kondycję.
Może to być np. szybkie chodzenie przez 1-2 minuty, wchodzenie po schodach w szybkim tempie, krótkie podbiegi na 30-60 sekund, skakanie (np. pajacyki), intensywne sprzątanie z energicznymi ruchami, zabawy z dziećmi lub zwierzętami w szybkim tempie, krótkie serie ćwiczeń jak pompki czy przysiady przez 20-30 sekund, noszenie zakupów czy skakanie po schodach na niskich stopniach.
"Przypadkowa aktywność fizyczna, rzeczy, które robimy w ramach naszych codziennych czynności, oferuje wiele niewykorzystanych możliwości” - wyjaśnił Stamatakis. Dodał, że VILPA, czyli krótkie serie intensywnej, przypadkowej aktywności, zazwyczaj trwające do 10 sekund do 1 minuty, które są częścią codziennego życia ludzi, mogą być łatwiejsze w praktykowaniu, ponieważ nie wymaga przygotowań, poświęcania czasu ani udawania się do ośrodka sportu.
Obiecujące wyniki badań
W swoim badaniu badacze przeanalizowali dane UK Biobank pochodzące od ponad 103 tys. mężczyzn i kobiet w średnim wieku. Średnia ich wieku wynosiła 61 lat. Wszyscy uczestnicy nosili monitor aktywności 24 godziny na dobę, przez cały tydzień - w latach 2013-2015. Naukowcy wykorzystali urządzenia do monitorowania aktywności by określić, którzy uczestnicy mieli aktywność zaliczaną jako VILPA w ciągu dnia i jak długo.
Okazało się, że już 3,4 minuty VILPA dziennie obniża w przypadku kobiet ryzyko chorób sercowo-naczyniowych o 45 proc. Uczestniczki badania, które rejestrowały średnio 3,4 minuty VILPA dziennie, były o 51 proc. mniej narażone na zawał serca, 67 proc. mniejsze ryzyko niewydolności serca i 45 proc. mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia jakiegokolwiek rodzaju chorób sercowo-naczyniowych w porównaniu z uczestniczkami, które nie rejestrowały żadnego VILPA w ciągu dnia.
Ponadto, naukowcy odkryli, że nawet VILPA w ilości od 1,2 do 1,6 minuty dziennie wiązała się z 40 proc. zmniejszonym ryzykiem niewydolności serca, 33 proc. mniejszym ryzykiem zawału serca i 30 proc. mniejszym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych.
Jeśli chodzi o uczestników badania płci męskiej, ci, którzy wykonywali średnio 5,6 minuty VILPA każdego dnia bez formalnych ćwiczeń, mieli o 16 proc. niższe ryzyko wystąpienia jakiegokolwiek rodzaju choroby sercowo-naczyniowej niż ci, którzy nie wykonywali żadnego VILPA.