Nowy sposób rejestracji do przychodni. Rewolucyjne zmiany na horyzoncie

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Wkrótce wejdzie w życie ważna zmiana dotycząca rejestracji do przychodni, która za jakiś czas stanie się obowiązkowa dla wszystkich placówek w kraju. Choć mówi się o niej już od dłuższego czasu przypominamy, czego będzie dotyczyła i jak będzie można zarejestrować się na wizytę u lekarza – również lekarza specjalisty. 
lekarz przychodnia rejestracja
Nowy sposób rejestracji do przychodni. Rewolucyjne zmiany na horyzoncie
Shutterstock

Faza wstępna programu pilotażowego obejmującego elektroniczną rejestrację w polskich przychodniach trwa już jakiś czas. Jak informuje szefowa resortu zdrowia Izabela Leszczyna, do pilotażu zgłosiło się 150 przychodni. 

"Jesteśmy obecnie na etapie pilotażu, (...) po wprowadzeniu którego trzeba będzie go zbadać, poprawić pewne elementy i zaproponować rozwiązania" — zaznaczył z kolei wiceminister zdrowia Marek Kos. Za jakiś czas nowy sposób rejestracji będzie obowiązkowy w całej Polsce. 

Nowe zasady rejestracji. Na czym polegają?

Program pilotażowy centralnej e-rejestracji dotyczy badań profilaktycznych, takich jak mammografia, cytologia oraz pierwszorazowe wizyty u kardiologa. Gdy nowe zasady rejestracji wejdą w życie we wszystkich placówkach w kraju pacjenci będą mogli zapisać się na wizytę do kardiologa przez internet. Będą możliwe także zapisy online na takie badania jak cytologia czy mammografia. 

Celem centralnej e-rejestracji jest umożliwienie łatwego i szybkiego umówienia wizyty za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta lub aplikację mobilną mojeIKP. Daje to także dodatkowe korzyści w postaci możliwości samodzielnego zarządzania wizytami, zmniejszenia liczby nieodwołanych terminów wizyt, a także dostępu do informacji o dostępności świadczeń w czasie rzeczywistym. 

Od kiedy e-rejestracja będzie obowiązkowa w Polsce?

Wiceminister zdrowia Marek Kos wyjaśnił, że centralna elektroniczna rejestracja obejmie wszystkie zakresy świadczeń w Polsce do 2029 roku. Obecnie trwający pilotaż ma się zakończyć 30 czerwca 2025 roku. Po nim nastąpi faza ewaluacji i planowana na okres od 1 kwietnia do 31 października 2025 roku. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.