Plastry rozgrzewające wycofane z obrotu. Jest decyzja GIF

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
W poniedziałek, 9 grudnia Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z obrotu plastrów rozgrzewających. Decyzji o wycofaniu produktu nadano rygor natychmiastowy. W składzie miały kapsaicynę.
ból, plastry
Plastry rozgrzewające wycofane z obrotu. Jest decyzja GIF
Shutterstock

W poniedziałek, 9 grudnia 2024 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z obrotu produktu pn. "Hot Pepper plaster rozgrzewający" firmy Ntrade. 

Plastry rozgrzewające wycofane z obrotu. Jest decyzja GIF

W komunikacie GIF przekazano, że prezentacja oraz wskazania wyżej wymienionego produktu sugerowały działania lecznicze. Dodano także, że deklarowane było działanie rozgrzewające i przeciwbólowe, które jest niezgodne z definicją kosmetyku. Wskazano także że w skład produktu wchodzi substancja czynna kapsaicyna, która ma zastosowanie w produkcie leczniczym dopuszczonym do obrotu na terytorium Polski wydawanym na receptę.

Produkt leczniczy niedopuszczony do obrotu

Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej powyższego produktu. Decyzji nadano rygor natychmiastowy.

Prezentacja oferty ww. produktu na stronach internetowych w jego opisie zawiera wskazania przypisane produktom leczniczym. W związku z tym przedmiotowy produkt powinien posiadać aktualne pozwolenie na dopuszczenie do obrotu umożliwiające legalny obrót na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tymczasem był on sprzedawany jako kosmetyk. Produkt pn. „Hot Pepper plaster rozgrzewający” nie został dopuszczony do obrotu na zasadach opisanych powyżej. Stanowi on zatem produkt leczniczy niedopuszczony do obrotu, który jednak został do tego obrotu wprowadzony i jest oferowany do sprzedaży ogólnodostępnej – napisano w komunikacie.

Przypomniano także, że dla produktu spełniające jednocześnie kryteria produktu leczniczego i kosmetyku, mają zastosowanie przepisy Ustawy z dnia 6 września 2021 r. Prawo farmaceutyczne, na co wprost wskazuje art. 3a u.p.f. Przedmiotowy produkt nie został dopuszczony do obrotu na zasadach opisanych powyżej. Stanowi on zatem produkt leczniczy niedopuszczony do obrotu, który jednak został do tego obrotu wprowadzony i jest oferowany do sprzedaży ogólnodostępnej – napisano.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.