Czy masaż wydłuża życie? Zaskakujące wyniki badań naukowych

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Masaż zajmuje ważne miejsce w obszarze wellness. Ceniony jest za wiele korzyści, zwłaszcza krótkoterminowych. Czy jednak może dawać korzyści w dłuższej perspektywie czasowej, a nawet wpływać pozytywnie na długość życia? Badacze przyjrzeli się temu zagadnieniu. 
masaż
Czy masaż wydłuża życie? Oto wyniki badań naukowych
Shutterstock

Jak masaż może wpływać na ogólny stan zdrowia? Czy masaż to coś więcej niż relaks? Wiele wskazuje na to, że poza uczuciem spokoju i relaksu, masaż może oferować także inne korzyści. Wyniki badań wskazują, że masaż może nie tylko pomagać w relaksacji, ale także pozytywnie wpływać na zdrowie fizyczne i psychiczne. 

Masaż a długowieczność 

Masaż nie tylko poprawia samopoczucie, ale także może mieć wpływ na zdrowie i potencjalnie przyczyniać się do dłuższego życia. Badania wskazują, że regularna terapia masażem przynosi różnorodne korzyści zdrowotne, które mogą nawet obniżać ryzyko rozwoju chorób przewlekłych. Jak to możliwe? 

Masaż znacznie redukuje poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, co pomaga zmniejszyć ryzyko nadciśnienia, chorób serca i innych dolegliwości związanych z przewlekłym stresem. Badania wskazują, że nawet 20-minutowy masaż może obniżać ciśnienie krwi i tętno, co pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy.

Terapia masażem wspiera również układ odpornościowy. Eksperymenty przeprowadzone przez Touch Research Institute w Miami pokazały, że masaż zwiększa liczbę komórek, które odgrywają kluczową rolę w zwalczaniu infekcji i komórek nowotworowych. 

Z kolei badania z 2016 roku przeprowadzone przez McFeeters et al. pokazały, że terapia masażem może być stosowana jako leczenie uzupełniające, które poprawia ogólne samopoczucie osób starszych. Korzyści z masażu wpływały na lepsze samopoczucie psychiczne i fizyczne oraz wzrost jakości życia. Badanie sugeruje, że zwiększona długowieczność może być powiązana z radzeniem sobie ze stresem, a masaż działa jako aktywność zwiększająca relaksację. Stres i wysoki poziom kortyzolu jest bowiem jednym z czynników, które mają negatywny wpływ na wiele układów organizmu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei w badaniu przeprowadzonym w 2022 roku okazało się, że masaż szwedzki może mieć korzyści dla osób z uogólnionymi zaburzeniami lękowymi. Jak wykazały inne badania, masaż może również poprawić zakres ruchu i elastyczność w stawach ciała, co z kolei zwiększa możliwości aktywności fizycznej. 

Masaż. Jak go włączyć do codziennego życia? 

Regularne 60-minutowe sesje, np. 2 lub 3 razy w tygodniu, mogą być pomocne w radzeniu sobie z bólem i stresem. Okazuje się jednak, że już nawet 2 sesje po 15-20 minut w tygodniu mogą być pomocne. Innym rozwiązaniem niż skorzystanie z usług masażysty może być zakup fotela do masażu. By zmaksymalizować korzyści płynące z masażu można połączyć go np. z aromaterapią. 

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Tematy: