Ministrowie zdrowia UE zaktualizowali zalecenia dotyczące miejsc wolnych od dymu. Nowe zalecenia mają na celu ochronę dzieci przed biernym paleniem i aerozolami oraz walkę z uzależnieniem od nikotyny. Wśród miejsc wolnych od dymu mają być m.in. place zabaw i tarasy restauracji.
Ograniczenia dla e-papierosów
Przepisy mające ograniczać miejsca palenia papierosów elektronicznych oraz nowatorskich wyrobów tytoniowych zostały już wprowadzone w Polsce w ramach nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu. Polska poparła więc zmiany w unijnych zaleceniach dotyczące ograniczeń dla e-papierosów.
Zalecenia zachęcają kraje członkowskie Unii do rozszerzenia zakresu istniejącej ochrony przed biernym paleniem - tak, by obejmowała ona miejsca na zewnątrz, np. place zabaw czy tarasy restauracji. Nowe przepisy będą miały również zastosowanie do nowo powstających wyrobów tytoniowych i produktów pokrewnych. Ostatnie rekomendacje pochodziły z 2009 roku.
Nowe zalecenia dotyczące e-papierosów
Celem przyjęcia nowych zaleceń jest zniechęcenie do używania tytoniu i nowo powstających produktów głównie wśród osób młodych, a także walkę z uzależnieniem od nikotyny. W związku z tym zakaz ma objąć "wyznaczone miejsca rekreacji na świeżym powietrzu, zwłaszcza tam, gdzie często mogą przebywać dzieci, młodzież i osoby narażone".
Jak zaznaczono z przyjętym dokumencie, "powinny one obejmować publiczne place zabaw, parki rozrywki, baseny, plaże, ogrody zoologiczne i inne podobne przestrzenie zewnętrzne". Jak czytamy w zaleceniach, kraje UE powinny zapewnić ochronę przed dymem tytoniowym i aerozolami "w obszarach zewnętrznych lub półzewnętrznych związanych z zakładami usługowymi".
W tym kontekście zostały wymienione częściowo zadaszone, ogrodzone albo w inny sposób wyznaczone obszary znajdujące się obok lub w pobliżu zakładu, w tym dachy, balkony, werandy lub tarasy. "Powinny one obejmować przestrzenie zewnętrzne restauracji, barów, kawiarni i przestrzenie zewnętrzne innych podobnych lokali" - czytamy.
Propozycja ta jest częścią większego, europejskiego planu walki z rakiem. Jego cel to stworzenie "pokolenia wolnego od tytoniu". Zgodnie z zamierzeniami, w 2040 roku wyrobów tytoniowych ma używać mniej niż 5 proc. populacji.